TOPIARI ÇALIŞMALARI - TOPIARY

Topiari çalışmaları - Topiary Görseli

Açıklamalar:

Topiary kelimesi, Latince'den gelmektedir. Latince "topiarius", çevreyi süsleme amaçlı düzenleyen bahçıvan anlamına gelmektedir. 1000'li yılların başında Roma'da yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra buradan İngiltere, Fransa ve tüm Avrupa'ya yayılmıştır. Rönesans zamanında en çarpıcı dönemini yaşamıştır bu sanat. Teknik olarak istenilen şekil tel bir kafes ile oluşturulduktan sonra iki yöntem ile devam edilebilir. Birinci yöntemde bitki için yaşama alanı sağlama amaçlı, iskelet çömlek ve yosun malzemesi ile doldurulur. İkinci yöntemde ise, iskeletin yanına bir saksı konularak bu saksıya sarılıcı bitki dikilir ve kafesi sarması beklenir. Bu sanatta sonuca ulaşmak uzun zaman alır ve sabır ister. Yaklaşık 5-10 yıl bile beklenilen durumlar olabilir.

Topiari sanatı için uygun türlerin genel özelliği herdemyeşil küçük yapraklılar ya da iğne yapraklılar olması, sık yapraklı olmaları ve dikine büyümeye eğilimli olmalarıdır.

Genel olarak bu sanat için uygun bitkiler:

Laurus nobilis(Defne) , Buxus sempervirens(Şimşir) , Ilex spp.(Çoban püskülleri) , Ligustrum spp.(Kurtbağrı türleri) ve Taxus spp.(Porsuk türleri) dir.