TERRARIUM ÇALIŞMALARI

Terrarium çalışmaları Görseli

Açıklamalar:

Terrarium kurslarımıza ön kayıt yaptırmak için veya dükkan bölümümüzü gezmek için bizimle şu linkten iletişim kurabilirsiniz: http://www.peyzajadresim.com/projects/peyzajadresim-dukkan/

Terrariumlar, bazı hayvan ya da bitki türleri için kısaca kara canlıları için oluşturulan minyatür yaşam ortamlarıdır. Doğada gördüğümüz çeşitlilikte, bir çok farklı özellikte Terrarium oluşturulabilir, örneğin orman terrariumları, çöl terrariumları ya da sahil terrariumları bunlardan birkaçıdır.

Bu farklı özellikteki kara yaşam ortamlarını yani terrariumları oluşturmak için uygun materyalleri ve bitki türlerini bir araya getirmek gerekir. Bunlar genelde; kum, taş, çakıl, deniz kabukları, kristaller, kuru dallar gibi doğada bulunan sonsuz çeşitlilikte malzemeler ile sukulentler , etobur bitkiler , kökleri havada olan air-plant türleri, liken, yosun, eğreltiotu türleri ve bazı iç mekân bitkileri gibi farklı bitki türlerinden oluşur. Ayrıca kullanılacak olan cam kap, terrariumların en önemli parçasını oluşturur. Bitkinin içeride yeterli ışığı emebilmesi, camın temiz ve yansıtıcı özelliğe sahip olması ve kabın formu dikkat edilmesi gereken önemli detaylardır.

Herhangi bir terrariumu kabaca 3 bölüme ayırabiliriz:

  • Zemin-Bitki Dikim Ortamı:

Toprak, kum, çakıl gibi malzemeler terrariumun zeminini aynı zamanda bitki dikim ortamını oluşturur. Bunun yanında doğru malzemeyi seçmek hem görselliği sağlamak hem de genel etkiyi yansıtmak adına önemlidir. Çoğu bitki, saksısındaki toprakla birlikte terrariuma yerleştirilirken çelik alınan bir bitki ya da çok küçük bir bitki, içinde yaşayıp büyüyebileceği bir bitki dikim karışımı ile terrariuma yerleştirilmelidir. Bu karışım bitki türüne göre çeşitlilik gösterir;

Genel olarak sukulentler ve kaktüsler için; hızlı drene olabilen; bahçe kumu ve kum taşından oluşan karışımlar uygundur. Tipik bir karışım; 2/5 oranında kompost, 1/5 oranında bahçe kumu ve 1/5 oranında kum taşı, çakıldan oluşur.

Nem seven bitki türleri ve Begonya, Peperomias gibi çoğu ev bitkisi ise iyi drene olmak ister ve 1/3 oranında kompost, 1/3 oranında turba ve 1/3 oranında perlit içeren yüksek kalitede toprak karışımlarını sever.

Etobur bitkiler , asidik, bol nemli toprak karışımları ister. Bu bitkiler için eşit derecede turba ve bahçe kumu karıştırmak gerekir.

  • Hacim:

Deniz kabukları, kristaller gibi doğada görülen diğer materyaller, terrariuma dışarıdan bakıldığında görülen ortamı oluşturmaktadır. Seçilen malzemelerin diğer elemanlar ile arasında, oranı koruması estetik açıdan önemlidir.

  • Bitki ve Bitki Bakımı:

Terrariumda oluşturulacak ortama uygun, doğru bitki türünü seçmek, bitkinin güzel bir gelişim göstermesini ve güzel bir görüntü elde etmeyi sağlar. Sukulentler , air-plant’ler, etobur bitkiler , küçük iç mekân bitkileri , yosunlar ve likenler genel olarak terrariumlarda kullanılan bitki türlerini oluşturur. Tüm bu türler için dikkat edilmesi gereken 4 ana değişken bulunmaktadır;

Işık, sulama, nem/hava akımı ve gübreleme. Kullanılan bitkiler genelde yavaş büyüyen türler olup terrariumun gelişimi, bitkinin dikildiği ortama, kabın yerleştirildiği ortama, kapta bulunan neme, kabın açık veya kapalı olmasına göre olumlu yönde devam eder.

Sukulentler aydınlık ama doğrudan ışık almayan ortamları severler. Bu koşullarda ve ev ısısında, 5cm’lik bir bitki için 7-10 günde bir ¼ - ½ bardak su, 10cm.’lik bir bitki için ise 7-10 günde bir ½ - ¾ bardak su yeterlidir. Kışın ise 10 - 14 günde bir ya da toprak kuruduğunda su vermek gerekir. Drene olmadığı için suyu vermeden önce toprağı her zaman kontrol etmek gerekir. Gübreleme ise büyüme dönemi boyunca (ilkbahar ve yazın) hafif bir solüsyonla sağlanır. Sukulentlerde, ışık yetersizliği yavaş bir büyümeye, doğrudan gelen ışık - ısı yanıkları, özellikle yaprak uçlarının kahverengileşmesine ve sertleşmesine neden olurken fazla sulama ise kök çürüklerine neden olur.

Genelde terrariumlarda tercih edilen; Dionaea muscipula , Sarracenia spp. , Utricularia sandersonii gibi etobur bitki türleri ışıklı ortamları severler fakat yanıklara karşı doğrudan gelen güneş ışığından korunmalıdırlar. Genelde bataklıklarda yetiştikleri için kökleri her zaman nemli kalmalıdır. Haftada bir toprağına, bulunduğu ortamın ışık ve ısı durumuna göre su damlatılmalıdır.

Yosun ve likenlerin çoğu nem ve rutubeti, aydınlık ve doğrudan ışık almayan ortamları severler. Sulama, haftada bir elinizle nemi kontrol ettikten sonra kurumaya başlayan bitkiye püskürtülerek yapılmalıdır.

Sıcak iklim seven air-plant türleri; nemi, esintiyi ve gün ışığını bolca alabildiği ağaçlara, kayalara, telefon tellerine ya da asılı kalabildiği her yere uyum sağlarlar. Terrariumlar için en ideal tür; Tillandsia’lardır. Doğal ışık alan, nemli, rutubetli ve taze havanın bulunduğu ortamları severler ve asılı olmak onlar için ideal koşulu oluşturur. Bu türün sulaması ise, haftada bir ya da iki haftada bir 8 saatten fazla ya da tüm gece su dolu bir kaba bırakılarak yapılır. Gübre ise; suyu çekmiş, ıslak bitkiye üre bazlı olmayan, seyreltilmiş yüksek nitrojen çözeltisi püskürtülerek verilmelidir.

TERRARIUM TİPLERİ

Farklı terrarium tipleri farklı materyalleri kapsadığı gibi bitki dikim teknikleri de farklılık gösterir. Kuru ve ıslak terrariumlarda bitki, kum ya da toprak ortama doğrudan dikilirken karışık tip terrariumlarda ise bitki, saksısı ile kullanılır ve yosun ve likenden oluşan bir yuva içine oturtulur.

Kuru Tip Terrarium:

Tipik olarak kum ve çakıl taşından oluşan bir zemin ve kuraklığa dayanıklı sukulent bitkilerden oluşur. Doğrudan kuma dikilebilen sukulent kökleri, saksıdan çıkarılıp üzerindeki fazla toprak ve çakılın temizlenmesinden sonra kabın içerisine çok derinde ya da sığda kalmayacak şekilde yerleştirilmelidir.

Islak Tip Terrarium:

Etobur bitkileri ve nemi seven iç mekan bitki türlerini içeren bu tipte; bitki köklerini, drene olamayan bir toprak yerine yosun ya da liken dibine ya da yosun topakları içine yerleştirmek küf ve çürüme gibi sorunları engeller.

Karışık Tip Terrarium:

Sukulent türleri, kuru ortam seven türler ve nemli ortam seven türlerin bir arada kullanılması ile oluşan tiptir. Bu tip terrariumlarda sukulent bitkileri saksılarından çıkarmadan, saksı görünmeyecek şekilde ortama yerleştirmek daha iyi sonuç verir. Böylelikle bitki, yosun veya liken içine dikilmesine göre daha uygun şekilde drene olabilir.

Cansız Tip Terrarium:

Bakım gerektirmeyen, kurutulmuş bitkilerden ya da cansız diğer materyallerden oluşan terrarium tipidir. Kuru çiçekler ve tohum zarfları, korunmuş likenler, kuru yosunlar ve dallar bakıma ihtiyaç duymazlar ve taş, kum, ahşap, kabuk ve diğer doğal ve doğal olmayan malzemeler ile birlikte güzel görülürler.

Terrariumlarda kullanılabilecek bazı uygun türler;

Adiantum capillus-veneris, Adiantum spp., Aeonium canariense, Aloe bowiea, Aloe deltoideodonta var. candicans, Aloe haworthia ides, Anacampseros telephiastrum variegata, Begonia ‘Black Fancy’, Ceropegia woodi, Cladonia rangiferina, Cotyledon undulata, Crassula argentea, Crassula Jade Necklace, Crassula ovata, Crassula perforata, Crassula rupestris subsp. marnieriana, Dicranum spp, Dionaea muscipula ‘Red Dragon’, Dolichousnea longissima, Echeveria bella f. bella, Echeveria ‘Lola’, Echeveria pulidonis, Euphorbia obesa, Graptoveria ‘Fred Ives’, Haworthia cooperi var. pilifera, Haworthia limifolia, Haworthia ‘’Manda’s Hybrid’’, Haworthia venosa spp. tessellata, Kalanchoe humilis, Ledebouria socialis, Lithops spp., Muehlenbeckia complexa, Peperomia costaricensis, Petopentia natalensis, Pleiospilos nelii, Pleiospilos nelii ‘Royal Fish’, Portulacaria afra ‘variegata’, Ptilium crista-castrensis, Sarracenia flava, Sarracenia spp., Senecio haworthii, Tillandsia bulbosa, Tillandsia caput-medusa, Tillandsia ionantha, Tillandsia juncea, Tillandsia ‘victoriana’, Usnea spp., Utricularia sandersonii.