PUNICA GRANATUM - NAR - POMGRANADE

Punica granatum - Nar - Pomgranade Görseli

Özellikler:

  • Çiçek açma mevsimi: İlkbahar
  • Çiçek rengi: Kırmızı
  • Sonbaharda güzel renk alan: Hoş renklere bürünen
  • Yaprak dökme durumu: Yaprak döken
  • Yaprak tipi: Geniş yapraklı
  • Yetişebildiği toprak türü: Tuzlu toprakta yetişebilen, Nötr - Alkali toprakta yetişebilen
  • Besin değeri - Kalori: 51-100 Kalori / 100 gr.

100 gr'ında: 63 Kalori

Punica granatum - Nar - Pomgranade;

Nargiller'in örnek bitkisi olan bu bitki, 5-10 m'ye kadar boylanabilir.

Peyzaj mimarları tarafından park ve bahçe çalışmalarında sevilerek kullanılan nar ağacı, küçük boylu bir ağaçtır hatta ağaççık ve çalı şeklinde de görülür.

Bitkinin vatanı, İran'dan Kuzey Batı Hindistan'a kadar uzanır. Tam güneş alan yerler ideal ortamı oluşturur. İlkbahar ortasından yaz başına kadar görülen çiçekleri ve meyveleri ile sene boyunca gösterişli bir bitkidir. Uzun süre üzerinde kalan çiçekleri Mayıs-Haziran aylarından başlar açmaya. Çiçek rengi nar kırmızısıdır. Çok parlak bir kırmızı rengi vardır.

Meyveleri ise, yenilebilen bildiğimiz meyvelerdir. İçinde 100-200 tane tohumu vardır. Tatlı-ekşi-sulu lezzettedir. Meyveler toplanmazsa ağacın üzerinde uzun süre kalır ve ağaç bu meyveler nedeniyle güzel gözükür.

Punica granatum'un yaprakları ovaldir, karşılıklı dizilmiş bu yaprakların kenarları tam, uçları ise küttür. Yaprakları dökülmeden önce çok hoş bir altın sarısı rengi alır. Çok dekoratif bir ağaçtır.

Nar ağacı ile oya ağacı birbirine çok benzediği için sıkça karıştırılır. Nar ağacının genç sürgünleri yuvarlak iken, oya ağacınınkiler 4 köşelidir.

Ayrıca bu iki ağacın gövde kabuğu çok farklıdır. Oya ağacının gövdesi kabuksuz gibi ve çok düzgündür, nar ağacının gövdesi ise öyle değildir. Ayrıca bu iki ağacın çiçekleri de çok farklıdır.

Oya ağacı: http://www.peyzajadresim.com/items/lagerstroemia-indica-oya-agaci-crape-myrtle/