PLATANUS ORIENTALIS - OSMANLI ÇINARI - ORIENTAL PLANE

Platanus orientalis - Osmanlı Çınarı - Oriental plane Görseli

Özellikler:

  • Anıt ağaç: Çok uzun yıllar yaşayabilen
  • Çanakkale'de doğal olarak yetişen: Buranın doğal bitki örtüsünde mevcut
  • Gölge verebilen: Geniş tepe tacı sayesinde gölgeli alanlar yaratabilen
  • Soğuklara dayanıklı: Düşük derecelerde yaşayabilen
  • Yaprak dökme durumu: Yaprak döken
  • Yaprak tipi: Geniş yapraklı
  • Yol kenarına dikilebilen: Yol, cadde bitkilendirmesi için uygun

Çınar ağaçları, 20-30m boy ve 5-6m gövde çapı yapan bitkilerdir. Yüzlerce yıl yaşarlar. Bu bitkiler K.D.Asya'dan Himalayalar'a kadar olan coğrafyada, ülkemizde, doğal olarak yayılım yapar. Yapraklı ağaçlar içinde meşe ağacından sonra en uzun yaşayan bitki denebilir.

Yaprak döken ağaçlardan çınar, Türkiye'de milli ağaç olarak bilinmektedir.

Peyzaj ve bahçe çalışmalarında çınar ağacı eskiden beri peyzaj mimarları tarafından sevilen bir ağaç olmuştur. Özellikle eski saray bahçelerinde ulu çınarlara rastlanır.

Çınarlar alle ağaçlandırılması için de çok uygun bitkilerdir. İstanbul'da özellikle Beşiktaş'ta Dolmabahçe Sarayı'na giden yolda iyi bir alle çalışması örneği görülebilir çınarlar ile ilgili olarak. Emirgan Korusu ve Belgrad Ormanı'na giden yolda da örneklerine rastlanır. Ayrıca dona karşı dayanıklı ağaçlar arasında yer alırlar. Gençlikte özellikle nemli yerlerde çok hızlı büyürler. Fakat nemi az yerlerde özellikle kent içinde zarar görebilirler. Işık istekleri yüksektir.

Çınar ağaçları arasında en çok Platanus orientalis (Doğu çınarı) ve Platanus occidentalis (Batı çınarı) yetiştirilmektedir.

Doğu çınarı ve batı çınarı arasındaki fark ise, bir sap üzerinde bulunan meyve sayısıdır. Bir sap üzerinde 4-6 meyve varsa doğu çınarı, tek meyve varsa batı çınarıdır o ağaç. Ayrıca bu iki ağaç arasındaki bir diğer fark da gövde kabuklarıdır. Batı çınarında gövde kabukları ince ve daha parlakken, doğu çınarı hafif çatlaklı ve pullu bir gövdeye sahiptir.

Çınarlar 5 derin loplu yapraklara sahiptir. Bazıları 7 loplu da olabilir. Yaprak kenarları bazen düz, bazense düzensiz dişlidir. Çınar ağacı meyvesi ise, diken gibi gözükür. Diken gibi olan şeylerin hepsi tohumdur. Tohumla üretimi yapılabilir.

Çınar dikim şekli ile ilgili olarak ise, sık dikim önerilmektedir.

Platanus orientalis, çok kalın ve kısa bir gövde üzerinde gelişen ulu bir ağaçtır. Vatanı Güneydoğu Avrupa ve Batı Asya’dır. İç Anadolu ve kısmen Kuzeydoğu Anadolu hariç, deniz seviyesinden 1100m. yüksekliklere kadar yaygın olarak görülür.