PICEA GLAUCA - AK LADIN - WHITE SPRUCE

Picea glauca - Ak ladin - White spruce Görseli

Özellikler:

  • Kök tipi: Sığ köklü
  • Soğuklara dayanıklı: Düşük derecelerde yaşayabilen
  • Yaprak dökme durumu: Herdem yeşil
  • Yaprak tipi: İğne yapraklı

20-25m. boylanma yapar. Konik bir formu vardır. Dona ve rüzgara dayanıklıdır.

Genel olarak tüm ladinler soğuklara ve dona dayanıklıdırlar. Alt dalları kesinlikle budanmamalıdır ladinlerin. Sığ köklü oldukları için normalde de rüzgara dayanıksızdırlar ve budanırlarsa devrilme ihtimalleri artar. Rutubetli, bitki besin maddesince zengin, drenajı iyi olan topraklar idealdir. Yarı gölge ağacıdırlar. Gaz zararına karşı çok hassas oldukarlı için fabrika bahçesi gibi yerlere dikilmemelidirler. Büyümeleri çok yavaş olduğu için en az 10 yaşında bahçeye dikilmeleri önerilir ladinlerin.

Picea glauca - Ak ladin - White spruce; ise özellikle Kanada'da yayılmış olan bir türdür. 25-30m kadar boylanabilen bir ağaçtır. Parmaklar arasında parçalandığında iğne yaprakları kötü koku meydana getirir.

Peyzaj değeri olarak özellikle açıkta yetiştirildiğinde konik tepesi ve dipten dallanması ile estetik bir görüntüsü vardır.

Picea glauca cv. "Conica" ise, 2-3 m kadar boylanan bir türdür. Peyzaj ve park çalışmalarında taş bahçelerinde kullanılabilir ya da soliter olarak parklarda yer alabilir.