PHOENIX CANARIENSIS - YALANCI HURMA - CANARY ISLAND DATE PALM

Phoenix canariensis - Yalancı Hurma - Canary Island date palm Görseli

Özellikler:

  • Kuraklığa dayanıklı: Az su ile yetişebilen
  • Yetişebildiği toprak türü: Asit toprakta yetişebilen
  • Yol kenarına dikilebilen: Yol, cadde bitkilendirmesi için uygun
  • Besin değeri - Kalori: 201-500 Kalori / 100 gr.

Phoenix canariensis - Yalancı Hurma - Canary Island date palm, güneşli sıcak yerlerde iyi gelişim gösterir. Peyzaj ve bahçe çalışmalarında kullanımının yanısıra, yenebilen meyveleri yani bilinen adıyla hurmaları olan bu ağacın anavatanı, Kanarya Adaları'dır. Ayrıca Afrika ülkeleri ve bir miktar da Arabistan'da gelişimi iyi olmaktadır. Daha sonra Arabistan'dan çeşitli başka yerlere de götürülmüştür. Özetle sıcak yerleri seven bir bitkidir. Türkiye'de Akdeniz ikliminin hakim olduğu yerlerde iyi gelişim gösterir. Mersin, Antalya, İzmir, Çanakkale'ye kadar yetişir. İstanbul'da ise, bazen olan dondan zarar görür. Sahil şeridinde yetişen bu bitki 200 m rakıma kadar olabilir.

Peyzaj projelerinde tepe çapını 6-8 m arasında çizmekte fayda vardır. Ayrıca 9-12 m arası boy yapabilir. Bol ışık alan yerlerde tepe çapı daha geniş olabilir. Bina arasında dikilirse ise, tepe çapı küçük kalır. Yaprakları 2-3-4 m kadar çok uzun tüysü yaprak şeklindedir. Yapraklar önce dikine çıkar, sonra aşağıya doğru sarkar ve şemsiye şeklini alır. Çiçek boyları 30-40 cm hatta 1 m kadar olabilir. Çiçek kurularından oluşan meyveler bildiğimiz tatlı hurmadır ve yaklaşık 2-3 cm büyüklüğündedir.

Üretimleri tohumla veya dip taraftan yeni bir tomurcuk oluşmuş ise, ayırma ile- kök ayrımı- ile gerçekleşir.

Hurma bitkisinin toprak isteği, humusça zengin hafif topraklardır. Oksijen isteği fazla olduğu için, çok su bitkiyi boğabilir. Ayrıca rüzgara karşı hassas olduğu için korunaklı bir yere dikilmeleri önerilir. Özellikle denizden gelen tuzlu rüzgar bitkiye zarar verebilir.

Peyzaj çalışmalarında soliter olarak kullanılabildiği gibi, alle olarak da çok kullanılan bir bitkilerdir hurma ağaçları. Sıcaklık -5 derecenin altına düşerse çok zararlı olur. Fakat uygun ortam oluşturulursa, bahçelerde 5-6 yılda olgunlaşır.

Kurutlmuş hurmanın 100 gr'ında 274 kalori vardır.