OLEA EUROPEA - ZEYTIN AĞACI - OLIVE

Olea europea - Zeytin ağacı - Olive Görseli

Özellikler:

  • Çanakkale'de doğal olarak yetişen: Buranın doğal bitki örtüsünde mevcut
  • İstanbul'da doğal olarak yetişen: Buranın doğal bitki örtüsünde mevcut
  • Kuraklığa dayanıklı: Az su ile yetişebilen
  • Yaprak dökme durumu: Herdem yeşil
  • Yaprak tipi: Geniş yapraklı
  • Yüksek sıcaklığa dayanıklı: Aşırı sıcaklara dayanabilen
  • Besin değeri - Kalori: 0-50 Kalori / 100 gr.

100 gr'ında: 30 Kalori

Zeytingiller familyasının örnek bitkisi olan zeytinin anavatanı Anadolu'dur. Daha sonra buradan tüm Akdeniz Havzası ülkelerine yayılmıştır. Herdem yeşil olan bu bitki, kalkerli-kumlu ve besin maddesi açısından zengin topraklarda iyi gelişim gösterir. Bu bitkinin yıllık yağış isteği 700-800 mm civarlarındadır. 8-10m. kadar boylanma gösterip bir o kadar da yayılım gösterir. Tam güneş alan yerler ve iyi süzülebilen topraklar ideal yaşam ortamlarını oluşturur. Fakir ve kurak topraklarda rahatlıkla yetişirler.

Zeytin ağacının düzgün, gri ağaç kabuğu yaşlandıkça kırışık bir hal alır.

Zeytin, birçok kültürde kutsal kabul edilirmiş. Örneğin, Antik Yunan'da zeytin dallarına zarar vermenin cezası ölümmüş. Ayrıca sembolik olarak zeytin dalının barışı, gövdesinin ise sonsuzluğu temsil ettiği bilinmektedir. İslam'a göre olan hikaye de ilginçtir ki Nuh Peygamber suların çekilip çekilmediğini anlamak için bir güvercin yollar. Güvercin tek bir zeytin dalıyla geri döner. Bir tek zeytin canlı kalabilmiştir...

Zeytin toplama konusunda ise, sopalarla veya titreşimli makinalarla hızlı toplayabilmek mümkün olsa da, tanelere zarar vermemek adına sofralık zeytinin elle toplanması önem arz eder.

Ayrıca zeytin ağacının içinden rüzgarın, yağmurun vs. geçmesi önemlidir. Ağacın hava alıp temizlenmesi gereklidir.

Not: Ana fotoğraf ziyaretçimiz Ayşegül Toker tarafından Ayvalık-Sarımsaklı'da çekilmiştir. Kendisine çok teşekkür ederiz.