NYMPHAEA SPP. - NILÜFER - WATERLILIY

Nymphaea spp. - Nilüfer - Waterliliy Görseli

Özellikler:

 • Işık isteği: Güneş seven
 • Soğuklara dayanıklı: Zor koşullarda canlı kalabilen
 • Boy (cm): 51-100
 • Konum: Su içi bitkisi

Rizomlu(kök gövdeli) ve dayanıklı bu bitkiler, kumlu, su tutan topraklarda rahat yetişir. Tatlı su havuzlarında ve su birikintilerinde olur. Bitki, rizomların bölünmesiyle oluşur. Işık isteği yüksektir.

Her ne kadar ‘Derin su bitkileri’ grubunda olsalar da, ayrı bir gruba ayrılmışlardır. Gösterişli çiçekleri kadar yaz aylarında beliren geniş yaprakları nilüferleri en çok tercih edilen su bitkisi yapar. Nilüferler kendi içlerinde tropik bitkiler ve tropik olmayanlar olarak ikiye ayrılır. Tropik bitkiler ise, gün içinde ya da geceleyin açanlar olarak ikiye ayrılır. Tropik olmayanlar, kış ikliminde, su yüzeyi donduğu durumlarda dahi korunma istemeden yaşayabilirler. Tropik olan türleri ise güneşli seralarda yetiştirmek gerekir. Güneşli ve su akımının olmayacağı ortamlar onlar için idealdir. Çiçek büyüklükleri ve renkleri türlere göre değişiklik gösterir.

Pembe: Nymphaea ‘Amabilis’; Nymphaea ‘Attraction’, Nymphaea ‘Pink Sensation’, Nymphaea ‘General Pershing’. Kırmızı: Nymphaea ‘Andreana’, Nymphaea ‘Conqueror’, Nymphaea ‘Radiant Red’, Nymphaea ‘Red Flare’. Beyaz: Nymphaea alba, Nymphaea ‘Gladstoneana’, Nymphaea odorata var. minor, Nymphaea ‘Wood’s White Knight’. Sarı: Nymphaea ‘Charlene Strawn’, Nymphaea ‘Marliacea Chromatella’, Nymphaea ‘Afterglow’. Mavi: Nymphaea ‘Blue Beauty’, Nymphaea carulea, Nymphaea micrantha. Değişken renkli: Nymphaea ‘Aurora’, Nymphaea ‘Indıana’.

Nilüfer dikimi ve bakımına dair bazı bilgiler:

 • Su bitkilerinde dikim zamanı önemlidir. İlkbahar ve yaz dönemi veya geç yaz dönemi uygundur. Genel kural olarak, bitkinin aktif büyümesini sürdürdüğü sırada başka yere kolayca şaşırtıldığı bilinir.
 • Genelde dikim için sepet şeklinde ve geçirimli kaplar tercih edilir. Bu tip çalışmalarda saksıya konulan ortamın suda dağılmaması için ek bir geçirgen tabaka da kullanılır.(İnce dokulu bir ağ gibi bir malzeme)
 • Dikim bitiminden sonra ise, ortam yüzeyinin küçük çakıllarla kaplanması, hem bitki köklerinin toprağa daha sıkı bağlanmasını, hem de balıkların vs. toprağı dağıtmamasını sağlamış olur.
 • Havuzun dip kısmı da önemlidir. Eğer havuz dip kısmı tamamen veya kısmen bitki dikim ortamı içeriyorsa, dikim oraya yapılabilir. Eğer beton gibi sert malzemeden oluşuyorsa, dikim saksı içerisine yapılır.
 • Havuz derinliği de bitki dikiminde önemlidir. Nilüferlerde türe göre değişmekle beraber, genellikle 90-120 cm arası değişir. Eğer bitki havuz derinliğinden alçak kalıyorsa, büyüyene kadar altına yükseklik konur.(Tuğla vs. gibi)
 • Havuzun temizlenmesi, bitkinin gübrelenmesi, çoğalıp sıkışan bitkilerin ayrılması önemli bakım işlemleridir.
 • Nilüferlerden sık gelişim gösterenler 3 yılda bir ayrılmaya gerek duyarken, normal gelişenler için 4-5 yıl yeterlidir.
 • Nilüferlerde kuvvetli ve genç yan sürgünlerin geliştiği kökler yeniden dikilmelidir. Daha önce dikim yapılan kökler ise atılmalıdır.

Göletler ile ilgili bilgi için: http://www.peyzajadresim.com/items/su-bahceleri-goletler/

Konuya yakın içerikte blog: http://www.peyzajadresim.com/blog/posts/peyzaj-ve-su-bitkileri-lotus/

Çizim Dosyaları:

Görseller: