GINKGO BILOBA - MABET AĞACI - MAIDENHAIR TREE

Ginkgo biloba - Mabet ağacı - Maidenhair tree Görseli

Özellikler:

  • Kirli havaya dayanıklı: Gaz zararlarına ve hava kirliliğine dayanıklı
  • Sonbaharda güzel renk alan: Hoş renklere bürünen
  • Yaprak dökme durumu: Yaprak döken
  • Yaprak tipi: İğne yapraklı
  • Yetişebildiği toprak türü: Nötr - Alkali toprakta yetişebilen
  • Yol kenarına dikilebilen: Yol, cadde bitkilendirmesi için uygun

Peyzaj mimarları tarafından özellikle gaz zararlarına dayanıklılığı ve çok değişik iklimlerde yetişebilme özelliği sebebiyle sevilen Gingo biloba ağacı, tıpta da çeşitli sebeplerle faydalı bitkiler arasında yerini almıştır.

Mabet ağacı , dünyada yaşamakta olan en eski tohumlu bitkidir. Dinazorlardan bile önce Ekvator'dan kutuplara kadar her yerde yaşadığı bilinmekte. Günümüzde ise, Güney-doğu Çin'de en fazla bulunmakta.

Bahçe ve peyzaj ile ilgili kişilerin yakından inceleyebilmeleri için bu ağacın İstanbul'da iyi örneklerinin bulunduğu yerlerin başında Atatürk Arboretumu, Ihlamur Kasrı Parkı ve Emirgan Parkı gibi yerler gelmektedir.

Mabet ağacının yetiştirilme yöntemi tohum veya çeliktir. 30m. boylanma, 8-10m. de yayılım gösterir. Tam güneş alan yerler, derin ve kumlu topraklar ideal yaşam ortamını oluşturur. Kendine özgü fil kulağı şeklindeki yaprak formu ile göz alıcı bir bitkidir.

Dişi bitkilerde görülen meyveler çok kötü kokar bu yüzden erkek ağaç parklarda ve peyzaj düzenlemelerinde tercih edilir.

Bu ağacın ismi ise Çince gümüşi meyve anlamına gelmektedir. "Yin-kuo" köküne sahip bu kelimenin Japonca okunuşu "Ginko"dur.