FAGUS SPP. - KAYIN TÜRLERI - BEECH TREES

Fagus spp. - Kayın Türleri - Beech trees Görseli

Özellikler:

  • Dekoratif gövdeye sahip: Gövdesi dikkat çekici
  • Gölgede yetişebilen: Gölgeye dayanıklı
  • Kirli havaya dayanıklı: Gaz zararlarına ve hava kirliliğine dayanıklı
  • Kuşları çeken özellikte: Kuşların ilgi duyduğu
  • Yaprak dökme durumu: Yaprak döken
  • Yaprak tipi: Geniş yapraklı

Türkiye'de başta Karadeniz Ormanları ve Marmara olmak üzere çok fazla yerde kayın ağacı mevcuttur. Fagus orientalis ve Fagus oxidentalis birbirlerine çok benzerler. 30-40 m kadar boy yaparlar.

Gölgeye çok dayanıklı oluşları sebebiyle peyzaj mimarları tarafından sevilse de çok geniş tepe çapı yaptıkları için ev bahçesi çalışması yapılıyorsa pek tercih edilmez. Yaprak döken ağaçlar olan kayınlar, gençlikte dondan zarar görür, daha sonra zarar görmez.

Kayın ağaçlarının kabuğu parlak beyazımsı ve yeşilimsidir. İleri yaşlarda kabuk rengi esmerleşir, fakat hiçbir zaman çatlaklı bir kabuğu olmaz. Düz kabuklu bir ağaçtır. Kapsül şeklindeki meyvesinin içinde yaklaşık 1 cm büyüklüğünde ve 3 köşeli kayın tohumları mevcuttur.

Elle kolaylıkla açılabilen derimsi kahverengi bu kabuğun kapsülü hafif dikenlidir. Yapraklar ise, ters yumurta şeklindedir. Yaprak ucu sivri, yaprak altı tüylü ve hafif dişlidir.

Fagus oxidentalis'in atropurpurea olanları ise, kırmızı renkli ve oldukça dekoratif ağaçlar olup parklarda sevilirler.

Kayın ağacının gövde kabuğu çok düzgündür,o yüzden üzerine birinin isminin baş harfleri kazınmış bir ağaç görürseniz, bunun kayın olma olasılığı çok yüksektir.

Kışın beliren tomurcukları ince ve sivridir. Çıplak dalların uçlarında, gökyüzünde kuş tüyü gibi salınan sürgünler yer alır. Yüzyıllardır domuzlar kayın koruluklarına, kayın ağaçlarının meyvelerini yemeleri için salınırlar.

Kozalaklarına, geyikler, porsuklar, sincaplar, fareler ve ispinoz kuşları bayılır.

Özetle tüm kayın ağaçlarının en belirgin özelliği:

Gri renkli ve çok düzgün, pürüzsüz gövdesi olmasıdır. Ayrıca odunu mobilya yapımında sıkça kullanılır. Marmara ve Karadeniz Bölgesi ve Amanos Dağları civarına yolunuz düşerse, birçok kayın ağacı görebilirsiniz...

Kayın ağaçları yavaş büyüyen ağaçlardır. Tüylü yapraklarıyla bilinen bu ağaçlar, parke ve yağ yapımında da kullanılır.