CORDYLINE SPP. - KORDILIN BITKISI

Cordyline spp. - Kordilin bitkisi Görseli

Özellikler:

  • Işık: Tam güneş
  • Öne çıkan özellik: Yaprakları
  • Sıcaklık: Orta sıcaklık

Cordyline spp. - Kordilin bitkisi, Dracaena ile çok karıştırılan bu tür daima içten büyüme gösterir fakat rozet yapraklı değildir. Su isteği kışın çok az olup neredeyse hiçtir. Işık isteği ise fazladır ve doğrudan gelen ışıkta daha güzel gelişir. Işık az geldiğinde kırmızı yaprakları kahverengiye dönüşür.

Kordilin bitkileri herdem yeşil çalılardan oluşmaktadır. İç mekan bitkisi olarak sevilerek kullanılır. Yaprakları için tercih edilen bir bitkidir. Drasenaya çok benzeyen ve karıştırılan türleri vardır. Kordilinlerin yayılıcı, yumrulu kökleri kesildiğinde beyazdır, drasenaların ise kesildiğinde turuncu veya sarı renkli ve yumuşak, yayılıcı olmayan kökleri mevcuttur.

En çok bilinen türleri, Cordyline australis, Cordyline fruticosa (Cordyline terminalis) şeklindedir.

Cordyline australis'in kılıç gibi ince yaprakları varken, Cordyline fruticosa'nın (Cordyline terminalis) daha geniş ve daha renkli yaprakları vardır.

Bu bitkilerin bakımında,sıcaklık Cordyline fruticosa için en az 13 derece, Cordyline australis için ise, en az 3 derece olmalıdır.

Cordyline australis bitkisi nem istemezken, Cordyline fruticosa (Cordyline terminalis) tropik olduğu için sürekli nem ister ve yapraklarına püskürtme yöntemiyle nem uygulanması gereklidir.

Bu türler ışık severler. Kışın az su isterler fakat ilkbahardan sonbahara kadar çok su vermek yerinde olur.