CLIVIA SPP. - KAFIR ZAMBAK BITKISI - KAFFIR LILY

Clivia spp. - Kafir zambak bitkisi - Kaffir lily Görseli

Özellikler:

  • Işık: Hafif gölge, Tam gölge
  • Öne çıkan özellik: Yaprakları, Çiçekleri
  • Sıcaklık: Orta sıcaklık

Clivia spp. - Kafir zambak bitkisi - Kaffir lily;

En çok bilinen ve yaygın olarak yetiştirilen Clivia türü, Clivia miniata’dır. Çok yıllık herdem yeşillerden oluşan bir cins olan Clivia’lar Amaryllis familyasına dahil olsa da soğanlı değildir. Etli kök sapları mevcuttur.

Clivia miniata:

Boru biçimli turuncu büyük çiçekleri olan bu bitki için kışın en az 10 derece sıcaklık gereklidir. Nem istemez. Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gerekir fakat ışık ister.

Clivia miniata bitkilerine, ilkbahardan sonbahara kadar bol, kışın ise az su verilmelidir. Ayrıca köklerini fazla su ile çürütmemek gereklidir. Çiçeklenmesinden itibaren sonbahar sonuna kadar tekrar bol su verilmelidir.

Ayrıca kafir zambak bitkisinin yaprakları da sünger ile düzenli olarak silinmelidir. Bitkinin çiçeklenme dönemi bittiğinde ve kökler bitkiyi dışarı doğru itmeye başladığında daha büyük bir saksıya alınmalıdır.

Çoğaltmak için ayırma yöntemi kullanılır. Clivia bitkisinin çiçeklenmesi sonrasında, en az 4 yapraklı yan sürgünler alınarak çoğaltma işlemi gerçekleştirilir.

Özetle iyi bir ev bitkisi olan clivialar kışın serin yerlerde tutulmalı ve fazla sulanmamalıdır. İlkbaharda büyümeye başlayan bitki aynı zamanda çiçeklenme de yapar ve bu dönemde sulanmalıdır.