BETULA SPP. - HUŞ TÜRLERI - BIRCH

Betula spp. - Huş türleri - Birch Görseli

Özellikler:

  • Dekoratif gövdeye sahip: Gövdesi dikkat çekici
  • Gölge verebilen: Geniş tepe tacı sayesinde gölgeli alanlar yaratabilen
  • Soğuklara dayanıklı: Düşük derecelerde yaşayabilen
  • Sonbaharda güzel renk alan: Hoş renklere bürünen
  • Uzun süre gösterişli: Bir mevsimden daha uzun süre güzel kalan
  • Yaprak dökme durumu: Yaprak döken
  • Yaprak tipi: Geniş yapraklı

Soğuğa dayanıklı huş türleri tam güneş alan ortamlarda ve iyi süzülebilen topraklarda iyi gelişirler. Gövdeleri kendine özgü rengiyle oldukça gösterişlidir.

Betula pendula ise, 20-30m.’ye kadar boylanır, 5-6m. kadar da tepe tacı yapar. Toprak isteği; nemli, iyi süzülebilen, kumlu topraklardır. Kendine özgü formu, gövde rengi ve yapraklarının aldığı sonbahar renklenmeleriyle dikkat çeker.

Türkiye'de yaklaşık 5 tane Betula türü mevcuttur. Betula pendula dalları aşağıya doğru sarkan ve çok dikkat çekici gövde kabuğuna sahip bir ağaçtır. Gövde kabuğu beyazdır ve üzerinde kahverengi enine çizgiler vardır. Bu sebeple çok dekoratif bir park ağacıdır. Huş ağacının yaprakları kavak ağacı gibidir. Yaprakların ucu sivri ve kenarları kaba dişlidir, kalp şeklinde gibidir biraz ve uzun saplıdır. Yaprakların üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü mat yeşildir.

Huş ağacının dalları çok ince ve uzun olduğu için aşağıya doğru sarkar. Sonbaharda yaprak dökmeden önce sarımsı kırmızımsı hoş bir renk alır.

Betula pendula'nın meyveleri 2-3cm boyunda ve silindiriktir.

Huş bitkisi, Kuzey Yarım Küre'nin ve soğuk yerlerin ağacıdır. Dona çok dayanıklıdır. Erzurum gibi yerlerde bu ağaç parklarda kullanılabilir. Rutubetli yerlerde iyi yetişir. 150-200 sene yaşayan bir ağaçtır.

Ayrıca Betula pendula'nın ışık isteği çok yüksektir.

Huş ağaçlarının ömrü genelde 100 yıldan azdır. Sürgünlerinden çok iyi süpürge yapılır. Kerestesi kağıt yapımında ve yakacak odun olarak kullanılır.

İspinozlar ve karabaşlı iskete kuşları tohumlarına bayılır.