ALOE SPP. - ALOE TÜRLERI

Aloe spp.  - Aloe türleri Görseli

Özellikler:

  • Familya: Diğer sukkulentler
  • Işık isteği: Güneş seven
  • Işık: Tam güneş
  • Sıcaklık: Yüksek sıcaklık

Aloe spp. - Aloe türleri;

Zambakgiller familyasından olan bu bitkinin anavatanı, Güney Afrika, Arabistan Yarımadası ve Madagaskar Adası'dır. Boyları 5cm'den 9-10 m'ye kadar değişen 300 kadar tür ve 4.500 kadar çeşidi vardır. Don olayına karşı duyarlı olan Aloe'ler sıcak, ılık iklimlerin bol güneşli yerlerinde iyi gelişim gösterirler. Bol güneşli, süzek ve bitek toprakları severler. Etli yapraklarının içindeki öz faydalıdır.

Aloe türlerinin içinde en çok bilinen tür Aloe vera'dır. Sarısabır diye de bilinen bu bitki;

Astropikal ve tropikal bölgelerde sıkça görülür. Ülkemizde Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin özellikle kıyı kesimlerinde rastlanmaktadır.

Aloe vera’nın yapraklarının içi jelatinimsi kıvamda bir sıvı ile doludur. Aloe vera’daki bu sıvının, hafif yanıklara ve küçük yaralara iyi geldiği söylenmektedir. Ayrıca kozmetik ve ilaç sanayiinde de sıkça kullanılmaktadır.

Aloe vera, sukkulent(etli) bir bitkidir. Çevresinde küme oluşturarak sıkça yayılabilir.Gri-yeşil mızrak biçimli yaprakları vardır. Yapraklarının üzerinde beyaz lekeler bulunur. Bu yaprakların yanında pek batıcı olmayan dişler vardır. Aloe vera, yaz dönemlerinde, orta kısmından 90 cm e kadar uzanan sapların tepesinde sarı renkli başaklar halinde yaklaşık 3cm kadar borumsu çiçekler açar.

Çoğaltılma konusunda en kolay yöntem, bitkinin yandan verdiği köklenmiş saplarının yaz başı veya ilkbahar sonu alınarak daldırılması şeklindedir. Diğer bir yöntem ise, Aloe vera’nın olgunlaşmış tohumlarının hızlı bir şekilde 21 derecede ekilmesiyle üretimi gerçekleşir.

Kışın suya pek ihtiyaç duymayan bir bitkidir Aloe vera. Yazın ise düzenli olarak fakat fazla olmayacak şekilde sulanır.

Aloe vera, süzek ve organik maddece zengin her türlü toprakta yetişir. Bol güneşli ortamlarda olmalıdır. Eğer toprak zayıfsa, bitkiye yılda bir-iki kez çok amaçlı gübre takviyesi yapılabilir.

Aloe vera'nın ABD'de nükleer savaşın izlerini yok etmekte kullanıldığı, bu amaçla geniş alanlarda yetiştirildiği söylenmektedir.

Bu bitkiden dükkan bölümüzde var, ilgilenirseniz tıklayın: http://www.peyzajadresim.com/sponsors/peyzajadresim-dukkan/