AGAVE AMERICANA - AGAVE - SABIR BITKISI - CENTURY PLANT

Agave americana - Agave - Sabır bitkisi - Century plant Görseli

Özellikler:

  • Kuraklığa dayanıklı: Az su ile yetişebilen
  • Yaprak dökme durumu: Herdem yeşil
  • Yaprak tipi: Geniş yapraklı
  • Yetişebildiği toprak türü: Nötr - Alkali toprakta yetişebilen, Tuzlu toprakta yetişebilen
  • Yüksek sıcaklığa dayanıklı: Aşırı sıcaklara dayanabilen
  • Familya: Diğer sukkulentler
  • Işık: Tam güneş
  • Sıcaklık: Orta sıcaklık

Agave americana - Agave - Sabır bitkisi - Century plant;

Peyzaj mimarları tarafından en çok kullanılan türü ülkemizde Agave americana'dır. Fotoğraflarda diğer Agave türlerine de yer verilmiştir. Çok yavaş geliştiği için "Sabır" adını aldığı söylenen bu bitkinin anavatanı, Amerika anakarası ve Batı Hint Adaları'dır. Sıcak - ılıman iklim bölgelerinin bol güneşli ortamlarını seven bu sukulent bitkilerin suyu sonbaharda azaltılır, kışın ise toprağı kuru bırakılır.

Agave americana, 50-100 cm boy ve boylarından biraz fazla yayılım yapar. Kuru, geçirgen, humuslu – balçık topraklar ideal koşulları oluşturur. Yaşamı boyunca sadece bir tek kez çiçek açtığı söylenir. Çok büyük, kalın sulu yaprakları vardır. Bunlar dipten çıkar ve ayrılır. Akdeniz ülkelerinde de rahat yetişir. Türkiye'de Antalya, Mersin, Muğla, biraz İstanbul ve hatta Karadeniz sahilinde rastlanır. Agave americana variegata cv.'ı yaprak kenarları sarı çizgili olanıdır.

Agave americana çiçekleri ortadan uzun bir sırık gibi çıkar. Çiçekleri kokuludur ve bu çiçekler sonbaharda meyveye dönüşür. Bir bitki üzerinde 14000 kadar meyve olabilir! 100 yıl kadar yaşayabilir fakat çiçekleri 10-15. yıldan önce açmaz. Peyzaj mimarları tarafından bahçe düzenlemelerinde Agave türlerine yer verilir, fakat soğuktan ve dondan zarar gördükleri için, alçak rakımlarda, deniz kenarlarında ve don olmayan yerlerde yetiştirilmesi önerilir. Ayrıca çok yayılma özelliği vardır.

Eğer diğer sukkulent veya kaktüslerle de ilgiliyseniz tıklayın: http://www.peyzajadresim.com/sponsors/peyzajadresim-dukkan/