YENEBILEN BITKILER - DEREOTU

Yenebilen Bitkiler - Dereotu Görseli

Yenebilen Bitkiler - Dereotu;

Dereotu sebze turşusu için bahçenizde yer verebilirsiniz. Ancak dereotu turşu olarak kullanılabilecek yiyeceklerden sadece bir tanesi. Dere otu taze olarak da deniz mahsulleri ile oldukça yakıştrılmaktadır ve kullanılmaktadır. Dere otunun faydaları saymakla bitmez ancak dereotu bahçemize faydalı böcekler için yuva oluşturma özelliğine sahiptir. Yazımızın sonraki kısımlarında faydaları konusunda daha detaylı açıklamalara yer vereceğiz.
  • Ekim ve yetistirme : Dere otu dışarıdan fazla mudahele sevmeyen bir özelliğe sahip olduğu için kendi haline bırakıldığında daha etkili sonuçları alınır. İlkbahar döneminde toprak işlenebilir bir hale geldiğinde gerekli ortam koşulları sağlanarak tohumları ekilir. Daha sonra dereotu 7.5 cm civarlarında boya geldiğinde toprağın nemini ve yabani otlardan korumak adına üzerini sap ve saman tabakayla örtün.
  • Hasat ve depolama : Dereotu tüketilebilir seviyeye geldiğinde elle koparmaya baslanabilir. Tohumları sarı renginden kahverengine dönüştüğünde hasada başlanılabilir.
  • Faydaları : Özeliikle salatalara çok yakışan otlar arasında yerini almış olan dereotu tam bir mineral ve vitamin deposu olma özelliği gösterir. Rusya'nın güneyi , Akdeniz bölgesi ve Afrika'da doğal yetişen bu bitki kalsiyum , magnezyum , demir mineralleri ile A ve C vitamini bakımından oldukça zenginlik gösterir. Bu özelliği ile vücudu hastalıklara karşı korur ve güçlendirir , kalsiyum ile kemik kaybına karşı koruma sağlar. Üstelik çok düşük kalorisi ile hanımların vazgeçilmez diyet listelerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Dereotunun başlıca fayları:
  • Sindirim
  • Kolesterol
  • Şeker
  • Antimikrobiyal

Kaynaklar:’’Sebze yetiştircisinin el kitabı’’, Edward C.Smith, Bilgeyayıncılık, İstanbul, 2010

http://www.kadinlariz.com/wp-content/uploads/2010/12/dereotu-faydalari.jpg

http://www.bitkiblog.com/wp-content/uploads/2013/03/dill.jpg

http://scs03.resimyukle.com/files/view/ryu.pho.img/789/41/dereotu-cicegi_3.jpg

http://www.evdekieczane.net/resim/dereotu.jpg

http://img440.imageshack.us/img440/8278/25900804.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_VFVkS7ES0NA/TOr664Sk4sI/AAAAAAAABA0/UKWilnNhhDY/s1600/DSC01208-sml.jpg

comments powered by Disqus