YABANI OTLARLA MÜCADELE IÇIN SAP VE SAMAN TABAKASI (MALÇ) KULLANIMI

Yabani Otlarla Mücadele için Sap ve Saman Tabakası (Malç) Kullanımı Görseli

Yabani Otlarla Mücadele için Sap ve Saman Tabakası (Malç) Kullanımı;

Bahçe ve peyzaj çalışmalarında yabani ot konusu önemlidir. Yabani otlarla mücadelede etkin bir sonuç elde edilebilmesi sap ve saman tabakalarının güneş ışınlarını toprağa geçirip geçirmediği veya ne kadar geçirdiği ile ilgilidir. Organik ve inorganik sap ve saman tabakalarının birçoğu, hatta normal sap ve saman tabakaları bile hemen hemen her bahçe için etkili bir çözüm oluşturmaktadırlar.

Organik Sap Ve Saman Tabakaları Ölmüş ve solmuş bitkiler, çimen kırpıkları, ağaç kabuğu, yaprak, ot, saman, mukavva ve hatta siyah beyaz gazetelerden bile oluşturulabilir. Sap ve saman tabakalarından oluşan bu organik tabakanın kalın katmanlar halinde toprağa serilmesi yabani otlarla mücadele de etkili bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Yabani otla mücadelenin dışında da bahçenize bazı yararlarda bulunabilirler. Bunlardan bazı şöyledir:

  • Toprağın nem seviyesini korur,
  • Toprak sıcaklığını düzenler,
  • Toprakta yaşayan organizmalar için besin kaynağı sağlar,
  • Bazen de topraktaki pH seviyesini dengeler.

Plastik Sap Ve Saman Tabakaları Organik tabakaların bazı yararlarını sağlamamasına karşılık oldukça etki gösteren bir yöntemdir. Bu uygulamada önemli olan nokta ise plastik sap ve samanların yabani otlarla mücadelenin dışında sağlayacağı yararları iyi bilmektir. Siyah renkli plastik sap ve saman tabakaları toprağı çok ısıtmalarından dolayı sıcağı seven sebzeler kullanılması daha doğrudur. Aksi takdirde sıcağı sevmeyen sebzeleriniz sıcaktan pörsüyerek kalitelerinin düşmesine neden olur. Bazı plastik sap ve saman tabakaları da suyun toprak altına geçmesini engellemektedir.

Canlı Sap Ve Saman Tabakaları Canlı sap ve saman tabakası olarak adlandırılan tabaka aslında bahçenize ektiğini sebzelerdir. Toprağa ektiğiniz sebzeler arasında çok az mesafe bırakarak bu mesafe de başak otların yetişmesine engel olmuş olursunuz. Ekim için seçtiğiniz sebzeler tek çeşit olabileceği gibi farklı sebze çeşitlerini de yan yana ekebilirsiniz. Yalnız bu ekim sırasında dikkat etmeniz gereken bir nokta birbiriyle yetişmeye uyumlu çeşitlerin seçimidir.

Uygulama için birkaç öneri;  Mısır sıraları arasına ekilen ve hızla büyüyen marullar mısırlar belirli bir olgunluğa erişene kadar yabani otlarla mücadele yöntemi olarak kullanılabilir.  Lahana ve hardalgiller familyasına mensup diğer sebzeler için iyi birer gölgelik olamaz. Domates ve biber ise ancak olgunlaştığında etkili birer gölgelik görevi görürler.  Soğan, havuç, mısır, pancar ve lahananın arasına marul ekebilirdiniz.

Kaynaklar: “Sebze yetiştiricisinin el kitabı”, Edward C. Smith, Bilge Kültür Sanat, İstanbul 2010

http://www.modernsaglik.net/icerik/uploads/2014/05/1401194924_025842400_1401194924.jpg

http://sineksekiz.files.wordpress.com/2009/12/471.jpg

http://www.tarimsalhaber.com/images/upload/Capsella%20bursa-pastoris(1).jpg

http://www.agriculturesolutions.com/images/stories/virtuemart/product/Dewitt_Biodegrad_4f3a8d81dc14a.jpg

comments powered by Disqus