VERITABANIMIZA YENI BIR KATEGORI GELDI: MANTARLAR!

Veritabanımıza Yeni Bir Kategori Geldi: Mantarlar! Görseli

Mantar;

Peyzaj mimarları ile bağlantıları normalde bitki zararlıları ile ilgili yerlerde geçen mantarlara bu kez biraz farklı açılardan bakalım istedik ve veritabanımızda kısa da olsa mantarlara yer verdik.

Peyzajadresim veritabanımızla ilgili araştırma yaparken karşımıza Jilber Barutçiyan'ın "Türkiye'nin Mantarları-1"(Oğlak Güzel Kitaplar-2012) adlı kitabı çıktı. Öncelikle mantarlar konusu ilgimizi çekmese de kitabın analitik yapısı, karışık gözüken bilgileri basite indirgeyebilmesi ve tasarımı çok hoşumuza gitti, alalım dedik. Daha sonra kitabı inceledikçe mantarlar dünyasını daha da merak ettik ve Jilber Bey'le görüştük. Kendisi bizi kırmadı ve mantarlar veritabanımızı oluşturdu.

Veritabanımızda bulunan mantarlar kitabın çok az bir bölümünü oluşturduğu için, meraklılar için kitabı almalarını şiddetle tavsiye ederiz.

Öncelikle mantarlar veritabanımıza dair birkaç önemli notu belirtmek gerekli. Jilber Barutçiyan'ın kitabında belirttiği gibi:

Yalnızca fotoğraftan benzeterek mantar yemek çok tehlikelidir ve birçok mantarın doğada benzer zehirli ikizleri bulunur. Bu sebeple bilimsel bir netlikle tanımlanarak, yenilebilirliği güncel kaynaklardan teyit edilmeyen her mantar tehlikeli hatta öldürücü olabilir. Buradaki veritabanındaki bilgiler ise, sadece kısa bir bilgilendirme amaçlı genel verilerden oluşmaktadır.

Mantarla yeni tanışacaklar için ise yine bu kitaptan alıntı yaparak 7 maddede mantarlar bölümü hazırladık:

  • Dünyadaki toprak oluşumunun % 95'i çürükçül mantarlar sayesinde, geri kalan % 5'lik kısım omurgasız hayvanlar, bakteriler ve virüsler tarafından çözümlenmekte.
  • Türkiye'de kabaca onbin türün üzerinde makro-mantar olduğu düşünülmekte, bunlardan 4-5 çeşit mantarın ticari olarak kültür üretimi yapılmakta,
  • Mantarları inceleyen bilim dalının adı "Mikoloji", bu kelime, eski Yunanca'daki "Mycos: Mantar" sözcüğünden türetilmiş, mantarların tarihteki ilk yazılı izlerine M.Ö. 3300 yıllarında Sümerlilerin çivi yazılı tabletlerinde rastlanmakta,
  • Mantarlar bitki değildir. Fotosentez yapamamaları, dal, yaprak, kök, tohum bulundurmamaları ve başka birçok özellikleriyle bitkilerden ayrılır.
  • 1774'te Amerika Bağımsızlık Savaşı sırasında Serpula lacrymans adlı bir mantarın tahtaların içini oymasıyla İngilizlerin elinde 100den fazla geminin sadece 30 tanesi kalmış. Bu mantar olmasa belki de ABD şu an bir İngiliz kolonisi olabilirmiş,
  • Ekmek, şarap, bira ve pek çok peynir mayası mikromantarlardan elde edilmekte,
  • Şirinler çizgifilmindeki mantar zehirli bir tür olan Amanita muscaria türü imiş.

Kaynak: Jilber Barutçiyan, "Türkiye'nin Mantarları 1"(Oğlak Güzel Kitaplar-2012)

NOT: Mantlarlar ile ilgili turlar ilginizi çekerse şu linkten bağlantı kurabilirsiniz: http://www.bemettour.com/tur-131-23-nisan-kozak-yaylasi-mantar-saha-calismasi.html

comments powered by Disqus