TOPRAK ANALIZI

Toprak Analizi Görseli

Toprak Analizi;

Ekipçe yeni bir projeye başlamaktaydık ki zaman kaybetmeden arazideki toprağı tahlil laboratuvarına yolladık. Sonuçları merakla bekliyoruz. Bu arada bilmeyenler için belirtelim bu konuda Kartal E5 üzerinde İBB Kalite Kontrol Ar-ge Laboratuvarı mevcut. Oraya toprak numunenizi veriyorsunuz, size çok yardımcı oluyorlar. Kısa bir kayıt sürecinden sonra toprak sonucunu beklemeye koyuluyorsunuz. Bu konular açılmışken Sayın Cemil hocamızın bize nasihatlarını unutmayalım dedik ve kaleme aldık:

Her dönümden 2-3 torba toprak örneği alınması homojenlik sağlayarak sağlıklı sonuç vermektedir. Toprak sonuçlarına göre, eğer toprak killi toprak çıkarsa, bol miktarda yanmış-fermente olmuş hayvan gübresi ve ormandan toplanmış humus ve kompost ile toprağın rehabilite edilmesi gereklidir. Bitki yetişmesi için en ideal toprak türü, balçıklı kum topraktır. Laboratuvar testleri anlamakta daha iyi sonuç verse de, el ile kabaca anlayabilmek için kullanılan yöntem: alınan toprak ıslakken parmaklarda kum hissediliyorsa kumlu, yağ gibi kayıyorsa killi denebilir ki killi toprak bitki yetişmesi açısından çok kötüdür. Toprak kuruyken eziliyorsa kumlu, zor eziliyorsa balçık, çok zor eziliyorsa killidir de denilebilir.

Ayrıca toprak derinliği tespiti burgu aleti ile yapılmalıdır. Buradan gelecek sonuçlar neticesine göre yapılacak peyzaj çalışmalarında toprak derinliğinde istenen, 60-70 cm’in üzerinde bir derinlik olmasıdır. Bu derinlik tespiti için ise, doğru bir kanıya varabilmek için 20-30 yerden derinlik ölçümü yapılmalıdır.

Toprağın asiditesinin tesbiti de gereklidir. PH ölçümü için akücülerde satılan saf suya toprak atıldıktan sonra turnusol kağıdı ile de bu ölçüm yapılabilir.

Topraktaki organik madde ölçümü de önemlidir. Numune test sonuçlarında bu bilgi gelmektedir. CaCO3 (Kalsiyum karbonat) çok az da çok fazla da olmamalıdır. Eğer organik madde oranı %1’den az ise, mutlaka hayvan gübresi gerekmektedir.

Özetle proje öncesi toprakta 4 konu tespit edilmelidir:

1-Derinlik 2-Tür 3-Asidite 4-Organik madde

TOPRAK TÜRÜ: Kil oranı %35’den fazla ise ıslah için yanmış gübre, humus, kompost ve kum takviyesi ile rehabilitasyon yapmak gereklidir. Her dönüme en az 5-6 damperli bu karışımdan(1 damper yaklaşık 20m³ denebilir.)

Kum:

Killi kum-iyi Balçıklı kum-İDEAL TOPRAK Killi balçıklı kum-İDEAL TOPRAK Balçıklı killi kum-iyi

İDEAL TOPRAK: Kum%60, Toz%30, Kil%10

Balçık:

Kumlu balçık-iyi Killi balçık-iyi Kumlu killi balçık Killi kumlu balçık

Kil-en kötüsü:

Kumlu kil-en kötü Balçıklı kil-en kötü Balçıklı kumlu kil Kumlu balçıklı kil

EN KÖTÜ TOPRAK: Kum%40, Toz%30, Kil%30 – Bu durumda killi toprak oluyor.

PH – Asidite – CaCO3:

PH5-7 ise: iyi (PH6-6,5 ideal toprak) PH7’den fazla bazik: Kükürt ilavesi önerilir. PH5’den az ise: Asidik: Kireç ilavesi önerilir.

Organik madde: Bitki yetişecek topraklarda beklenen: % 10, Tarım toprağı: % 1-4

Etiketler:
comments powered by Disqus