TERRARIUMLAR

Terrariumlar Görseli

Terrariumlar, bazı hayvan ya da bitki türleri için kısaca kara canlıları için oluşturulan minyatür yaşam ortamlarıdır. Bitkiler için oluşturulan tipik bir terrariumda kullanılan malzemeler; kum, taş, çakıl, deniz kabukları, kristaller, kuru dallar gibi doğada görülen sonsuz çeşitlilikte cansız elemanlardan ve bir çok bitki türünden oluşur. Sukulentler , likenler ve yosunlar, eğreltiotları, etobur bitkiler , air-plant denilen kökleri havada olan bitki türleri ve bazı küçük iç mekân bitkileri terrariumlarda görülen tipik türleri oluşturur. Bu farklı türlere örnek olarak en uygun bitkiler şöyle sıralanabilir;

Adiantum capillus-veneris, Adiantum spp., Aeonium canariense, Aloe bowiea, Aloe deltoideodonta var. candicans, Aloe haworthia ides, Anacampseros telephiastrum variegata, Begonia ‘Black Fancy’, Ceropegia woodi, Cladonia rangiferina, Cotyledon undulata, Crassula argentea, Crassula Jade Necklace, Crassula ovata, Crassula perforata, Crassula rupestris subsp. marnieriana, Dicranum spp, Dionaea muscipula ‘Red Dragon’, Dolichousnea longissima, Echeveria bella f. bella, Echeveria ‘Lola’, Echeveria pulidonis, Euphorbia obesa, Graptoveria ‘Fred Ives’, Haworthia cooperi var. pilifera, Haworthia limifolia, Haworthia ‘’Manda’s Hybrid’’, Haworthia venosa spp. tessellata, Kalanchoe humilis, Ledebouria socialis, Lithops spp., Muehlenbeckia complexa, Peperomia costaricensis, Petopentia natalensis, Pleiospilos nelii, Pleiospilos nelii ‘Royal Fish’, Portulacaria afra ‘variegata’, Ptilium crista-castrensis, Sarracenia flava, Sarracenia spp., Senecio haworthii, Tillandsia bulbosa, Tillandsia caput-medusa, Tillandsia ionantha, Tillandsia juncea, Tillandsia ‘victoriana’, Usnea spp., Utricularia sandersonii.

Bir terrarium oluşturmak ve sağlıklı bir şekilde bu ortamı yaşatmak için, doğru materyallerin seçimi, bitki bakım bilgisi ve genel bir teknik bilgi gerekmektedir. Seçilen kabın boyutundan, materyallerin seçimine, bitkinin uygun şekilde dikiminden, ısı, ışık, nem gibi ortam koşullarına kadar tüm detaylar yaşam ortamının sürekliliğini etkiler.

Terrarium tasarlamak ve bu yaşam ortamını sağlıklı bir şekilde geliştirmek isteyenler, Peyzaj çalışmaları - Terrarium bölümü nden konuyla ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirler.

comments powered by Disqus