SEBZE BAHÇESINDE BAŞARILI OLMAK IÇIN 7 ALTIN KURAL !

Sebze Bahçesinde Başarılı Olmak için 7 Altın Kural ! Görseli
  • 1 Sebze bahçenizdeki bitkilerinizle çiçekli bitkileri karışık dikin. Bu durum size garip gelebilir ama sebzelerinin yetişmesinde onlara fayda sağlayacaktır. Çiçekli bitkilerin oluşturacağı çeşitlilik ne kadar artarsa yararlı böcekleri o kadar çekersiniz. Böylelikle zararlı saldırıları engellemiş olursunuz.
  • 2 O yörenin halkını gözlemleyin ve deneyimlerinden yararlanın. Size zaman kazandıracak ve verim elde etmenizi sağlayacak bilgiler elde edebilirsiniz.
  • 3 Bahçe atıklarınızı geri dönüşümle değerlendirerek kompost yani çürümüş gübre elde edin. Emin olun bahçenize yarar sağlayacaktır.
  • 4 Üretimi sıralı ve tüketeceğiniz miktarda yapın. Aynı sebzeyi zaman aralıklarıyla dikin.
  • 5 Sebze bahçelerinde önemli olan aralıklı ve bol suyla sulamaktır. Sık sık ıslatır gibi sulamanın bitkiye hiçbir faydası dokunmaz. Aksine bol sulanmalıdır ki su bitki köklerine kadar ulaşabilsin. Sabah erken saatlerde yapılan sulama mantar hastalıklarını önlemek açısından da çok önemlidir.
  • 6 Ekim yapılacak bahçe toprağının verimli ve geçirgen olması çok önemlidir. Çok verimsiz topraklar sonbaharda üzerine gübre ve bahçe atıkları yayıp üzeri kartonla örtülerek ilkbahara kadar dinlendirilir ve böylece toprağınız yetiştirme için verimli hale gelmiş olur.
  • 7 Sebze yetiştirme işi sabır ve emek isteyen bir iştir. Aceleci davranarak her şeyi hemen çözmeye kalkarsanız hem yeterli verimi elde edemezsiniz hem de yaptığınız işten zevk almazsınız.

Bunlar ilk başlarda dikkat edilmesi gereken temel maddelerdir. Bahçeyle ve peyzaj ile uğraştıkça zamanla kendi yöntemleriniz oluşmaya başlayacaktır. Eğer bu işi zevk alarak yapmak istiyorsanız sabırlı davranmalısınız ve her şeyi sırayla yapmalısınız. Emin olun geri dönüşü güzel olacaktır:)

Kaynaklar : "Organik Bahçe", "Yeni Başlayanlar için Sebze Bahçesi", Gülnar Onay, İnkılap Yayınları, İstanbul, 2011

http://shawnacoronado.com/wp-content/uploads/2012/08/Front-Lawn-Vegetable-Garden-2012-August.jpg

http://blogs.rep-am.com/garden/files/2010/04/undated_CXL_Fall-veg-Garden-SU3.jpg

http://toddsseeds.com/wp-content/uploads/2013/10/vegetable-garden2.jpg

http://www.motherearthnews.com/~/media/Images/MEN/Editorial/Articles/Magazine%20Articles/2011/06-01/Get%20the%20Most%20From%20Vegetable%20Garden%20Mulches/mulched%20garden.jpg

http://www.vegetablegardeninglife.com/image-files/vegetable-gardening-dh.jpg

http://www.irrigationdirect.com/media/backyard-vegetable-garden.jpg

http://nicethings89.files.wordpress.com/2012/03/veggarden1.jpg

comments powered by Disqus