PEYZAJ VE YAZ TASARIMLARI - YAZ ÇIÇEKLERI VE YAZ BAHÇESI

Peyzaj ve Yaz Tasarımları - Yaz Çiçekleri ve Yaz Bahçesi Görseli

Peyzaj ve Yaz Tasarımları - Yaz Çiçekleri ve Yaz Bahçesi

Yaz aylarında kullanabileceğiniz bir yaz bahçesi oluşturmak hem bahçenizle uğraşmak hem açık güzel yaz havasının tadını çıkartmak hem de kış aylarından kalan yorgunluğunuzu üzerinizden atmak için çok iyi gelecektir.

Bahçe Tasarımı

Bahçe düzenlemesi aşamasına geçmeden önce yapacağınız küçük çaplı bir araştırma sonucunda göreceksiniz ki uygulama için elinizde birçok alternatif olacaktır. Bunların içerisinden en uygunu ise bahçenizin büyüklüğüne, sizin işe olan yatkınlığınıza, düzenleme için ayırabileceğiniz bütçeye göre seçilecektir. Ancak bunların içerisinden en önemlisi ise sizin bu zahmet olarak görmekten ise bu işle uğraşmak istemeniz ve zevk almanızdır.

Yaz Çiçekleri Nelerdir?

Petunya : Suyu seven bir bitkidir. Şahane göz alıcı renkleriyle bahçenize renk katan petunyaların mayıs ayına yaklaşılırken ekilmesi uygundur. Eğer günün bir bölümünde gölgede kalmalarını sağlayacak bir ortam oluşturursanız sonbaharın ortalarına kadar canlılıklarını korurlar.

Sardunya : Herkesin bildiği gibi en gözde yaz çiçeği sardunyalardır. Her türlü toprakta yetişmeleri, nemli havayı sevmeleri ve bakımı açısından kolay olmaları tercih sebepleridir. Sahip oldukları değişik renk seçenekleriyle farklı tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olur.

Ortanca : Özel bir toprağa ihtiyaç duymadan her türlü topraktan yetişen ve iri çiçeklere sahip ortancalar nemli havaları sever. Eğer kuru bir bölgede yetiştirmek istiyorsanız gölge bir ortam oluşturmanız gerekmektedir.

Karanfil : Pek çok farlı türe sahip olan bir çiçektir. Yazın hava sıcaklığının çok yüksek olduğu yerlerde yetiştirilmek isteniyorsa güneşin dik geldiği öğle saatlerinde gölgede kalabilecek şekilde ekilmelidir. Suyu fazla sevmez. Eğer yazın çiçek açmasınız istiyorsanız, özellikle yaz mevsiminde çiçeklenen türleri seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir.

Lavanta : Şahane kokusuyla insanları cezbeden lavanta güneşi seven bitkidir. Susuzluğa dayanıklılığı oldukça yüksektir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sık sık budanmasıdır.

Cam güzeli : Bahçede çiçek yatağı oluşturmak için sıkça kullanılan bir bitkidir. Gölgede yetişmeyi sever. Yetiştirilme aşamasındaki önemli iki nokta toprağının nemli tutulması ve düzenli sulanmasıdır.

Hanımeli : Bahçenize sadece görsel olarak katkıda bulunmakla kalmayıp mis kokusuyla da güzelleştirecek olan bir bitkidir. Güneş seven bir bitkidir. Belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra çiçek açar. Yeterince güneş almadığı zamanlarda çiçek açması birkaç yıl gecikir.

Bu sayılanlar dışında yıldız çiçeği, mine, begonya, küpe çiçeği, fulya, kadife çiçekleri de yaz çiçekleri olarak sayılabilirler. Bu noktada önemli olan ekeceğiniz bitkinin su ve güneş isteklerini bilerek doğru yerlere ekmenizdir. Eğer bahçenizde bitkiler için yeterli yeşil alan yoksa bu noktada saksılardan da yararlanabilirsiniz.

Yaz Bahçelerinde Mobilya Seçimi

Sadece kendiniz için değil gelen misafirleriniz de keyifle ağırlayabileceğiniz bir ortam oluşturmak için bahçede bir oturma köşesi oluşturabilirsiniz. Küçük bir bahçeniz varsa ufak bir masa etrafına koyacağınız sandalyeler yeterli olacaktır. Eğer büyük bir bahçeye sahipseniz bunun yerine bahçe oturma gruplarından tercih edebilir hatta bir tanede bahçe salıncağı koyabilirsiniz.

Mobilya seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise,

  • Kolay temizlenebilen,
  • Güneşe dayanıklı,
  • Hafif, taşınabilir,
  • Yaz yağmurlarına karşı suya dayanıklı olması ve
  • En önemlisi doğadaki renklerle karışabilen ve bir bütün oluşturabilen renklerin seçilmesidir.

Yaz Bahçelerinde Aydınlatma

Bahçenin ana aydınlatmasında bahçe aydınlatma direkleri, çim armatürleri ya da duvar aplikleri tercih edilebilir. Böylelikle hem gece aydınlatması sağlamış olur hem de güvenlik açısından tedbir almış olursunuz. Bahçelerin gün boyu güneş almasından dolayı güneş enerjisiyle çalışan sistemleri tercih edebilirsiniz.

Kaynaklar : http://www.yapidekorasyon360.com/yaz-cicekleri-ve-yaz-bahcesi/

http://www.binbirdekor.com/wp-content/uploads/2012/04/istikbal_bahce_mobilya_2012_1-1024x578.jpg

http://dekorasyon.xn--kadn-nza.net/wp-content/uploads/2012/01/D%C3%B6rt-ki%C5%9Filik-tepe-home-bah%C3%A7e-mobilya-%C3%B6rnekleri.jpg

http://www.alisveriskulupleri.com/blog/uploads/2013/07/2013-yaz-bahce-mobilyasi-trendleri1.jpg

http://www.enapeyzaj.com/images/bah%E7e%20ayd%FDnlatma%20(6).jpg

http://www.enapeyzaj.com/images/bah%E7e%20ayd%FDnlatma%20(5).jpg

http://ilgiliforum.com/resim/2014/03/03/99626_kis_cicekleri_1.jpg

http://kadinimmutluyum.com/wp-content/uploads/2014/06/yaz-%C3%A7i%C3%A7ekleri-9.jpg

http://1.bp.blogspot.com/--gAxBDQuWBg/UVNLa-la8bI/AAAAAAAAALU/OFUd86YKZjY/s1600/begonvil_11.jpg

http://gulbenindefteri.files.wordpress.com/2013/04/cam_guzeli_cicegi.jpg

http://www.ledlightingproducts.co.uk/patio1-med.jpg

http://www.ledlightingproducts.co.uk/CRImages13/borderwarm.jpg

http://www.asisbiz.com/Photos/Flowers/images/Tropical-garden-flowers-Ayala-Alabang-Manila-Philippines-003.JPG

comments powered by Disqus