PEYZAJ VE SU BITKILERI - LOTUS

Peyzaj ve Su Bitkileri - Lotus Görseli

Peyzaj ve Su Bitkileri - Lotus;

Bu hafta su bahçeleri ile ilgili araştırma yaparken sık sık Nilüferler ile karıştırılan hatta çoğu kişinin aynı bitki olduğunu sandığı Lotuslar dan ayrıca bahsetmek istedim. Genelde Mısır’ın sosyal hayatını ve sanat tarihini konu alan yazılarda karşılaştığımız ve Nil’in durgun sularında yetişen bitkiler olarak tanıdığımız Lotus bitkisinin, Mısır halkı için oldukça önemli bir yeri olmuş.

Lotus çiçeği, kadınların saçlarını süslemiş, tanrıçalara adanmış, ziyafet sofralarında yer almış ve çiçeğin net çizgisi sayesinde mimaride sütun başlıklarında çok kullanılan bir form olmuş.

Güzel kokulu, çok petalli çiçekleri ve çarpıcı yaprakları ile su bahçelerinin krallığına sahip lotuslar sık sık nilüferler ile karıştırsalar da aslında birbirlerinden kolayca ayırdedilebilecek kadar farklıdırlar.

Nelumbo türüne ait lotuslar, Asya, Kuzeydoğu Amerika ve Kuzey Avustralya’nın sığ ve çamurlu su bahçelerinde görülür. Gösterişli tek çiçeği uzun bir bitki sapı üzerinde sabah erken saatlerde açar ve öğleden sonra kapanır. Amerikan türlerindeki (ör; Nelumbo lutea) çiçekleri yaklaşık 20 cm. çapında ve koyu sarı stemanları ile sülfür rengindedir. Asya türlerinde ise, (Nelumbo nucifera gibi) çiçekler yaklaşık 30cm. çapa ulaşır ve başta pespembe açan çiçeklerin zamanla rengi açılır. Üçüncü günün sonunda petaller krem beyazı olur ve kenarlarında hafif pembemsi bir renk kalır.

Çiçekler kaybolduğunda, tuzluğu andıran, benzersiz tohum zarfları açıkta kalır ve dekoratif bir görüntü oluşturur. Bu tohum zarfları kurutulur ve süslemede kullanılır. Çiçekleri kadar yapraklar da gözalıcıdır. Büyük, daire şeklindeki yapraklar, yaprak saplarına tam ortadan bağlı olarak dik bir şekilde sudan yükselir. Su geçirmeyen yapraklar üzerine düşen yağmur damlaları ancak iyice biriktikten sonra ağarlaşarak havuza dökülür.

Çiçekler ve yapraklar su üzerinden yükselir ki bazen bu yükseklik su üzerinden 1.80m.’lere kadar ulaşır. Lotuslar, balçığın içinde yaşayan kalın kökleri için bol güneş ışığına ya da yüksek yoğunlukta ışığa ihtiyaç duyarlar. Kışın minimum 5 derece, yaz aylarında ise 20 derece sıcaklığa rahatça uyum sağlarlar.

Lotuslar için bir kaç tür örneği; Nelumbo nucifera ‘Alba Grandiflora’, Nelumbo nucifera ‘Alba Striata’, Nelumbo ‘Shiroman’, Nelumbo ‘Charles Thomas’, Nelumbo ‘Maggies Belle Slocum’, Nelumbo nucifera ‘Momo Botan’, Nelumbo nucifera ‘Rosea’ Nelumbo lutea ‘Flavescens’.

Peyzaj çalışmaları - Su bahçeleri / göletler bölümünden su bahçeleri ile ilgili daha geniş bilgi bulabilirsiniz.

Etiketler:
comments powered by Disqus