PEYZAJ VE BUDAMA SANATI

Peyzaj ve Budama Sanatı Görseli

Peyzaj ve Budama Sanatı;

17. yüzyıldan kalma bir sanat olan budama sanatı insanların zihinlerinde eski zamanların görüntüsünü oluşturmasını sağlar. Günümüzde şehrin içerisinde oluşturulan küçük bahçelerin güçlü çizgilerine ve sert şekillerini uyumluluk gösterir. Birbiriyle zıtlıklar oluşturan ağaçlar sade bir arka plan önünde kullanıldığı zaman dramatik bir görüntü oluşturabilir. Şekilli budanmış bitkiler bahçenin belli yerlerinde tekil olarak kullanılabileceği gibi bir binanın mimarı yapısını da yansıtabilir. Güçlü ve doğrusal budanmış bitkiler serbest şekilde büyüyen bitkilerle zıtlık oluşturur ve aynı zamanda çit bitkisi olarak kullanılırlar. Şekilli budanmış bitkiler her zaman sade çiçekli bitkilerin içinde daha güzel görünürler. Bitkilerin güçlü büyümeleri için zengin gübreler kullanılıp düzenli beslenip sulanmalıdır. Yeni sürgünler çıktıkça tekrar tekrar budanması gerekmektedir.

Budamaya uygun bazı bitki türleri;

  • Buxus sempervirens – Şimşir : Mükemmel bir örtü bitkisi olan şimşir koyu yeşil parlak yapraklara sahiptir. Budamaya yatkın olmasına karşın serbest şekilde de yetiştirilebilir.
  • İlex aquifolium – Çoban püskülü : Budama yapıldığında yemiş açan çiçekleri kesilmiş olsa da alacalı olanları gayet yüksek bir görsel etkiye sahiptir. Hızlı büyümediği için şekilli budandığında sürekli kırpılması gerekmez.
  • İlex crenata – Japon Çobanpüskülü : Çobanpüskülünün bu türü fazla değerlendirilmemektedir ve küçük parlak yapraklara sahiptir. Büyümesi yavaştır.
  • Crataegus monogyna – Adi Alıç : Hemen hemen her yerde yetişebilen, güçlü bir bitki olması özelliğiyle de çit oluşturmaya çok uygun bir bitkidir. Farklı şekillerde budanabilir.
  • Pyracantha spp. – Ateş Dikeni : Yaz başında küçük, beyaz çiçekler açar. Yaz sonlarında bu beyaz çiçekler yerlerini sarı, turuncu ve kırmızı renkteki yemişlere bırakır. Dikkat çekici bir duvar oluşturmaya çok uygundur.
  • Ligustrum spp. – Kurtbağrı : Budaması ve şekil alması kolay, hızlı büyüyen bir bitkidir.

Kaynaklar : “Küçük Bahçe / Küçük Mekanlar İçin Parlak Fikirler”, John Brookes , Alfa Yayıncılık, 2009

http://cgcookie.com/blender/2014/01/24/exercise-creating-a-topiary/

http://www.sheknows.com/home-and-gardening/articles/998489/how-to-make-a-topiary

http://anoixti-matia.blogspot.com.tr/2011/05/heligan.html

http://www.frostatmidnight.co.uk/drummond.htm

http://bahcerama.blogspot.com.tr/2011/11/agac-budama-sanattopiary.html

http://img0.liveinternet.ru/images/attach/c/3/75/276/75276540_WindowsLiveWriter_C_A996_CSRRS_SRSRRSRSRyoRyo_RRSRR_RRRRRSS_38_fd85b3ee23a346cfbc3c59b7fd80bf2d.jpg

http://www.budamasanati.com/image/cache/data/Di%C4%9Fer/topyary_12-500x500.jpg

comments powered by Disqus