PEYZAJ VE BOTANIK BAHÇELERI - NEZAHAT GÖKYIĞIT BOTANIK BAHÇESI

Peyzaj ve Botanik Bahçeleri - Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Görseli

Peyzaj ve botanik bahçelerine yer verirken Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi'ni de atlamak olmaz. İstanbul Ataşehir’de bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (2003), ilk olarak 1995 yılında Nezahat Gökyiğit adına bir hatıra parkı oluşturmak amacıyla kurulmuş ve bitkilendirilmiş, daha sonraları ise bir ‘botanik bahçesi’ oluşturmaya yönelik değiştirilen amaç doğrultusunda çalışmalar devem ettirilerek bugünkü haline dönüşmüştür.

Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun (Ankara) birleştiği kavşakta, anayollar ve bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde kurulu olun botanik bahçesi, dünyada bir otoyol kavşağında bulunan tek botanik bahçesi olma özelliğine sahip.

Botanik bahçelerindeki çoğu bitki, uygun yetişme ortamlarının oluşturulduğu özel düzenlemelerle sergilenirler. Böylece farklı ortam koşullarında yetişen pek çok bitki türünün bir arada görülebilmesi sağlanır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB) de bulunduğu 32 hektarlık alan üzerinde önce sekiz adaya ayrılarak ve sonrasında her bir ada da kendi içinde farklı özel bahçelere ve düzenlemelere ayrılarak pek çok bitki türünü sunmaktadır. Örneğin İstanbul adası, meşe adası, arboretum adası ve adalarda bulunan kaya bahçesi, soğanlı bitkiler koleksiyonu, nilüfer havuzları, kurak ve çorak bahçe, faydalı bitkiler bahçesi bunlardan bir kaç örnek.. Bu bahçelerde farklı bitki türlerini Latince ve Türkçe isimleriyle tanımak ve farklı bahçe düzenlemelerini incelemek mümkün.

Bunun dışında NGBB’de çocuklar ve yetişkinler için düzenlenen; atölye, sergi, kurs, belgesel ve konferansları içeren çeşitli etkinliklere katılmak, yemeğinizi yanınızda götürerek özel olarak ayrılmış alanlarda piknik yapmak mümkün. Hafta içi ve hafta sonu ziyaretçilere açık olan botanik bahçesi ücretsiz olup gün batımından yarım saat önce kapanmaktadır.

İstanbul Anadolu yakasında, otoyollarının arasında bulunan, kente %12 oranındaki yeşil alan katkısıyla ve büyük bir detayla düzenlenmiş beklenmedik gizli bir bahçe.

Daha fazla bilgi isteyenler için: http://www.ngbb.org.tr/tr/

comments powered by Disqus