PEYZAJ VE BITKILER - DÜNYANIN ÇEŞITLI YERLERINDEN ÖRNEKLER - KOSTA RIKA

Peyzaj ve Bitkiler - Dünyanın Çeşitli Yerlerinden Örnekler - Kosta Rika Görseli

Kosta Rika Orta Amerika'da, küçük, turizme dayalı, yemyeşil bir ülke. Heryer sık bir bitki örtüsüyle bezeli. Öğrenince çok şaşırdık; ülkedeki tropik ormanların %97'si (!) tarım-sanayileşme hamlesiyle zamanında ortadan kaldırılmış. Ancak son birkaç onyıl içinde öne çıkan çevre bilinciyle (bunda yokolan doğal güzellikler nedeniyle azalan turizm gelirlerinin payını bilemiyoruz) topraklarını yeniden yeşillendirmeye başlamışlar.

Küçük yüzölçümüne rağmen burada büyük bir çeşitlilik var. Farklı tür tropik ormanlar görebiliyorsunuz. Bulut ormanları çok yüksek rakımdalar ve sis içindeler. Kuru ormanlarda yağışlar çok az ve yılın kısa bir dilimine sıkışmışlar. Yağmur ormanları çok ciddi yağmur alıyorlar. Ayrıca ormanlar bir de birincil ve ikincil olarak ayrılıyor. Birincil olanlar bahsettiğim sanayi hamlesine kurban gitmemişler; ikincil olanlar ise imha edildikten sonra tekrar büyütülenler. Biz Türkler için birincil ve ikincili ayırt etmek neredeyse imkansız; binlerce yıllık zannettiğiniz bir ormanın 20 yıllık ikincil bir orman olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Ancak bir ikincil ormanın birincil orman düzeyine çıkması maalesef 150 yıl alıyor.

Kosta Rika'da sıkça rastladığımız bitkiler arasında:

mevcuttu. Tabii bu yemyeşil ormanlar içindeki fotoğraflarda gördüğünüz ilginç hayvaları da unutmamak gerek..Daha fazla merak edenler için: http://en.wikipedia.org/wiki/Costa_Rica

comments powered by Disqus