PEYZAJ VE BAHÇE IÇIN KIŞ HAZIRLIKLARI

Peyzaj ve Bahçe için Kış Hazırlıkları Görseli

Peyzaj ve Bahçe için Kış Hazırlıkları

  • Yaz mevsiminin yerini tutamasa da kışında bahçe manzarasından mahrum kalmak zorunda değilsiniz. Evinizde otururken dışarıda gördüğünüz manzaranın içinizi ısıtması sizi mutlu edecektir.
  • Bahçenizi kışı ayları için hazırlarken yararlanabileceğiniz birçok bitki ve yapı öğesi bulunmaktadır. Burada önemli olan evinizden dışarıyı ne derece ve nasıl gördüğünüzdür. Bu aşamada ilkbahara geçiş zamanı yapılacak düzenlemeler de göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Bahçenize koyacağınız pergola veya çardak sandığınızdan daha güzel ve güçlü bir etki yaratabilir. Soğuğun sert etkisini azaltarak sığınmanız ve dinlenmeniz için güzel bir nokta olacaktır.
  • Kış bahçelerinin olmazsa olmazı ise aydınlatmadır. Havanın erken kararması ve yerlerin kaygan olmasından dolayı oldukça önemli bir noktadır. Aydınlatma elemanı seçilirken sert yağışlara ve rüzgarlara dayanıklı ürünler seçilmelidir.
  • Eskiden sahillerde yakılan ateşler gibi bahçenizde içinizi ısıtacak böyle bir nokta oluşturabilirsiniz. Bunun için küçük bir bahçe şöminesi yaptırabilir veya bütçeniz yeterli gelmezse ateş başı oluşturabilirsiniz.
  • Bitki seçimine sıra geldiğinde ise kış aylarında bahçenizle ne kadar ilgilenebileceğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Bahçenize kış boyu güzellik katacak ve yaşadığınız yerin iklim şartlarına dayanıklı bitkiler seçmeniz gerekmektedir. Bitkilerinizi sert havalardan korumak için ağaç diplerine saman ve yaprak tabakası örtebilirsiniz.
  • Kışın aylarının yağışlı geçmesi nedeniyle bitkilerin sulanmasına ihtiyaç olmadığı düşünülmektedir. Özellikle kuru havalarda bitkilerin bolca suya ihtiyacı olmaktadır.
  • Soğuğa dayanıklı ve kışın yeşilliğini koruyan bitkilerden bazıları şunlardır ; Çam ağaçları, akasyalar, orman sarmaşığı, çalılar, süs lahanaları, çuha çiçeği ve pittosporumlar.

Kaynaklar : http://www.yapidekorasyon360.com/kis-bahcesi-peyzaj-duzenlemeleri/

http://uktv.co.uk/home/item/aid/656115

http://www.paperbark.co.uk/

http://www.felmiatika.com/9-garden-ideas-on-a-budget-with-amazing-design.html

http://www.dwellhomedecor.com/beautiful-small-garden-space-front-house/contemporary-home-design-with-small-garden/

http://www.gardenbuilders.co.uk/section/435/1/stunning-suburban-garden-hampstead

http://www.gardenbuilders.co.uk/section/437/1/beautiful-town-garden-putney

comments powered by Disqus