PEYZAJ PROJELERI - MÜZE - KALIFORNIYA BILIM AKADEMISI MÜZESI

Peyzaj Projeleri - Müze - Kaliforniya Bilim Akademisi Müzesi  Görseli

Peyzaj Projeleri - Müze - Kaliforniya Bilim Akademisi Müzesi ;

1853 yılında kurulan Kaliforniya Bilim Akademisi, dünyanın en büyük on doğal tarih müzesinden biri. Renzo Piano’nun mimarlığını yaptığı ve Leed Platinyum sertifikasını alan yeni müze binası yeşil bir çatıya sahip.

Bir hektar büyüklüğünde, dalgalı bir yüzeyi olan çatıda Kaliforniya’ya özgü doğal yetişen 9 bitki türünden 1.8 milyon adet kullanılmış. Çatının formu ve tüm tasarım, müzenin etrafında bulunan Golden Park ile bütünlük sağlayacak şekilde geliştirilmiş.

Çatının bitkilendirilmesi ve kendine özgü engebeli tasarımı ile, bina içindeki sıcaklığın yaklaşık 6 derece düşürülmesi sağlanmış. Ayrıca bitkilerin sulanmasında ve diğer ihtiyaçlarda kullanabilmek için; yılda 13.500 metreküp yağmursuyunu biriktiren bir sistem de tasarlanmış.

Kullanılan bitki türleri ise şunlar; Fragaria chiloensis, Prunella vulgaris, Armeria maritime, Sedum spathulitholium, Layia platyglossa, Lupinus bicolor, Eschscholzia californica, Plantago erecta, Lasthenia californica.

Yeşil Çatılar ile ilgili daha fazla detay ve bilgi merak edenler bu bölümü ziyaret edebilir; http://www.peyzajadresim.com/items/yesil-catilar/

Ayrıca proje ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler için; http://www.archdaily.com/6810/california-academy-of-sciences-renzo-piano/

Fotoğraflar; Tim Griffith, http://www.archdaily.com/6810/california-academy-of-sciences-renzo-piano/

comments powered by Disqus