PEYZAJ PROJELERI - MEYDAN - ST. ANDREW SQUARE

Peyzaj Projeleri - Meydan - St. Andrew Square Görseli

Peyzaj Projeleri - Meydan - St. Andrew Square;

Tasarımı peyzaj mimarlığı ofisi Gillespies’e ait olan St. Andrew Meydanı / Parkı, 200 yıllık geçmişinden bu yana ilk defa halka açıldı. Edinburgh’un merkezinde, UNESCO dünya mirası bölgelerinin arasında yer alan meydanın yeni peyzaj tasarımında, meydanın tarihi özelliği tamamen korunurken günümüz kullanımlarına uygun yeni öğelerin eklenmesiyle de denge sağlanmış.

Merkezinde Melville anıtının odak olarak bulunduğu meydan, sade ve geniş bir yeşil alana sahip. Su kenarı bitkileri ile çevrelenmiş yansıtma havuzu, renk ve doku açısından değişken görüntülerin elde edilmesini sağlamış. Bahçenin köşesine yerleştirilen küçük bir kafe (Cafe Pavilion) ise meydanın kullanımını daha da arttırmış.

Proje, tarihi bağlam içersinde çağdaş bir mekan ortaya çıkararak başarıyla sonuçlanmış, koruma alanları ya da dünya mirası alanları olsun, en hassas bölgelerde dahi modern ve yeni bir tasarımın elde edilebileceğine güzel bir örnek oluşturarak 2009 yılında bir çok peyzaj mimarlığı ödülü almış. Su ve yansıtma havuzu peyzajda kullanımına dair ilginç bir örnek... Ödüller:

  • 2009 President’s Award (Best UK Landscape Design Project)
  • 2009 Best Landscape Design Under 1 Hectar, Lendscape Institude
  • 2009 Civic Trust Commendation
  • 2009 Scottish Planning Award Commendation

Fotoğraflar: http://www.landezine.com/index.php/2011/04/st-andrew-square-by-gillespies-landscape-architects/

comments powered by Disqus