PEYZAJ PROJELERI - KONUT - LUNADA BAY RESIDENCE

Peyzaj Projeleri - Konut - Lunada Bay Residence Görseli

2007 yılının konut peyzajında ‘Onur Ödülü’ alan ‘Lunada Bay Residence’ projesiyle haftalık proje incelemelerimize başlıyoruz.

Güney Kaliforniya’da, Lunada koyunun yüksek kesimlerinde, kayalıklı bir zeminde bulunan arazi; bol rüzgarlı, sık sık sisli ve deniz suyunun dalgalarla yaydığı tuzlu hava koşullarına sahip. Ev sahiplerinin isteği üzerine dış mekan; yılın ve günün farklı zamanlarında, rüzgarlı hatta hafif yağmurlu koşullarda dahi kullanılmasına uygun olarak tasarlanmış.

Pamela Palmer’in liderliğindeki projede (Artecho Architecture and Landscape Architecture) doğa özellikleri ve ev sahibi istekleri göz önünde bulundurularak; bahçe suyun (yansıtıcı havuz ve deniz) ve ışığın (güneş, ay ve ateş) yansımalarını, kısacası doğanın yansımalarını sunacak şekilde tasarlanmış.

Soğuk hava koşullarında dış mekanların rahatlıkla kullanılması adına, rüzgarı içeri almayacak şekilde düzenlemeler yapılmış ve ısıyı yansıtan malzemelerin seçimine gidilmiş. Taşlı ve kurak bir zemine ve tuzlu havaya uyum sağlayan, renk ve doku çeşitliliğini sunan, kuşları ve kelebekleri çeken dayanıklı bitkiler ise bitkilendirme listesini oluşturmuş.

Tuzlu koşullarda yetişebilen ya da kelebekleri vs. çeken özellikle bitkileri merak ediyorsanız, http://www.peyzajadresim.com/search/ kısmımızdan ihtiyacınıza uygun bitkileri bulmakta faydalanabilirsiniz.

Ayrıca projede kullanılmış olan Agave bitkisine ait çizim ve görsellere de http://www.peyzajadresim.com/items/agave-spp-agave-sabir-bitkisi/ kısmından ulaşabilirsiniz.

Not: Bu yazıdaki görseller için şu linkten faydalanılmıştır: http://www.asla.org/awards/2007/07winners/533_aala.html

comments powered by Disqus