PEYZAJ PROJELERI - JAPON BAHÇESI - ÇAY SERAMONISI - GARDEN NOW

Peyzaj Projeleri - Japon Bahçesi - Çay seramonisi - Garden Now Görseli

Peyzaj Projeleri - Japon Bahçesi - Çay seramonisi - Garden Now;

Çin’de 16. yy.’da Zen budizmine dayanan meditasyonlardan biri olan ‘çay seremonisi’, Japon bahçe sanatında ‘çay bahçeleri‘nde yerini alır. Çay bahçelerinin tasarımındaki teknik günümüze kadar modernize olsa da sahip olduğu felsefi düşünceler bozulmadan korunmaktadır. Bir çay bahçesindeki önemli donatı elemanları, çay evine giden adım taşlarından bir yol ve evin girişinde bulunan su kabıdır. Su kabı seremoninin önemli bir parçasıdır.

Proje sahibi, evin ilk katındaki çay odası ile bağlantılı olan bahçenin, çay bahçesi olarak tasarlanmasını istemiş. Bahçeye seremoniye gelenlerin, ellerini ve ağızlarını temizleyerek dış dünyayı arkalarında bırakmaları için ahşap kepçeden ve taş kaptan oluşan bir su kabı yerleştirilmiş. Bahçeye açılan odanın önüne, ziyaretçilerin hem dinlenmesi hem de bahçeyi izlemesi için cryptomeria japonica ağacından yapılmış ahşap bir teras kullanılmış. Teras ile su kabı arasına adım taşlarından bir patika yapılmış. Kendisini bahçe sanatçısı olarak tanımlayan Nagasaki’nin tasarladığı bahçede bambudan yapılma perde duvarlar, Camellia wabisuke ağacı ve kendi tasarladığı sanat objeleri kullanılmış.

Bahçe, çay seremonilerindeki hayatta her şeyin tek bir defa olduğu ve şimdinin önemini vurgulayan öğretiye gönderme yapılarak ‘şimdi’ teması altında tasarlanmış.

Görseller: http://www.n-tree.jp/niwa/select/nlan_se004.htm

comments powered by Disqus