PEYZAJ PROJELERI - HEYKEL BAHÇESI - SYDNEY VE WALDA BESTHOFF

Peyzaj Projeleri - Heykel Bahçesi - Sydney ve Walda Besthoff  Görseli

Peyzaj Projeleri - Heykel Bahçesi - Sydney ve Walda Besthoff ;

Peyzaj tasarımı Sawyer/Berson Architecture & Landscape Architecture’a ait olan, Sydney ve Walda Besthoff Heykel Bahçesi yaklaşık iki hektarlık alana sahip. New Orleans’ta kent parkı içerisinde yer alan bu heykel bahçesinde ayrıca geniş bir lagün de bulunuyor. Sanatçıların heykel çalışmaları; meşe, çam ve manolya ağaçlarının bulunduğu geniş açıklıklarda ve lagün havzasının farklı noktalarında sergileniyor. Heykeller için özel aydınlatmalar, lagün çevresindeki seyir terasları ve köprüler görüş noktalarının belirlenmesinde önemli ayrıntıları oluşturuyor.

Bahçede; Sydney ve Walda Besthoff’un New Orleans Müzesi’ne bağışladığı heykeller dışında, Antoine Bourdelle, Arman, Claes Oldenburg, Deborah Butterfield, Elizabeth Frink, George Segal, Henry Moore, Jesus Bautista Moroles, Joel Shapiro, Kennet Snelson, Louise Bourgeois, Pierre Auguste Renoir, Robert Graham, Scott Burton gibi sanatçıların heykel çalışmaları ile birlikte toplamda 55 adet heykel sergileniyor.

Mevcut olgun ağaçları Çam, Manolya ve Meşe türlerinden meydana gelen bahçede; çalılardan Camellia, Azalea, Pittosporum, Elagnus türleri, sarmaşık ve tırmanıcılardan ise Clematis, Jasminium, Wisteria türleri ağırlıklı olarak kullanılmış. Ayrıca lagün kıyısında su bitkilerinden Iris’in türleri tercih edilmiş.

Proje ile ilgili daha fazla bilgi için; http://asla.org/awards/2006/06winners/153.html

Görseller; http://asla.org/awards/2006/06winners/153.html

http://www.architizer.com/en_us/projects/view/sydney-walda-besthoff-sculpture-garden/1923/

comments powered by Disqus