PEYZAJ PROJELERI - EĞITIM - RICE UNIVERSITY BROCKMAN HALL FIZIK KAMPÜSÜ PEYZAJ TASARIMI

Peyzaj Projeleri - Eğitim - Rice University Brockman Hall Fizik Kampüsü Peyzaj Tasarımı Görseli

Houstan, Texas’da 111.000m2’lik alana yayılan Rice University Brockman Hall Fizik kampüsünün bina ve peyzaj tasarımında, üniversitenin isteği doğrulutsunda, sınıf dışarısında gerçekleştirilen toplanmalara ve paylaşımlara birden çok mekan sağlama yönünde bir çalışma yapılmış.

Proje alanının merkezinde bulunan avluda, alana serinletici bir etki katması ve gün ışığını yansıtması için bir yansıma havuzu tasarlanmış ve havuzun hemen yanında, yaya yoluna göre daha üst kotta kalan bir teras ile özel bir toplanma alanı oluşturulmuş.

Alanın çevresinde Ophiopogon japonicus ‘Nana’ (Dwarf Mondo Grass)’dan oluşan sade bir bitkilendirme yapılmış. Bitkilendirme, çevredeki yüksek yapıları ve yer altındaki laboratuarları hissettirmek adına düz ve yalın bırakılmış.

Peyzaj tasarımını yapan The Office of James Burnett (OJB), projenin güneyinde kalan mevcut binanın avlusunu da yeniden tasarlamak istemiş ve Prosopis glandulosa (Honey Mesquites)’dan oluşan bir alle bitkilendirmesi ile mekanı organize etmiş.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgi almak isteyenler için; http://www.archdaily.com/178657/landscape-design-for-brockman-hall-for-physics-at-rice-university-the-office-of-james-burnett/

Fotoğraflar: Hester + Hardaway

comments powered by Disqus