PEYZAJ MIMARLIĞI VE BOTANIK BAHÇELERI - NAPLES BOTANIK BAHÇESI

Peyzaj Mimarlığı ve Botanik Bahçeleri - Naples Botanik Bahçesi Görseli

Peyzaj Mimarlığı ve Botanik Bahçeleri - Naples Botanik Bahçesi;

Sıcak ama rüzgarlı bir Cumartesi sabahı... Denize değil de botanik bahcesine gitmek icin çok uygun. Peyzaj mimarlığı ve botanik bahçeleri bölümümüzde bu hafta Florida'daki Naples Botanik Bahçesi'ni kaleme aldık. Botanik bahçelerinde genellikle değişik bölümler oluyor. Buradakiler: Florida yerel bitkileri, Uzak Doğu, Madagaskar, Su bitkileri, Kelebek evi, Karayipler ve Brezilya bitkileri şeklinde bölümlere ayrılmış . Botanik bahçelerinin hepsinin uzmanlaştığı, öne çıkan özellikleri var. Naples Botanik Bahçesi'nin uzmanlaştığı bölümleri ise : Karayipler ve Brezilya bitkileri. Yani sadece bu bölgelerde yetişen çok acayip bitkilerle dolu. Konu Karayip ve Brezilya olunca haliyle çok parlak, renkli ve alışık olmadığımız bitkiler mevcut.

Bu botanik baheçsinin başka bir özelliği de sadece çocuklara ayrılmış kocaman bir çocuk bahçesi bölümünün olması. Burada çocuklar bitkilere yakınlaşabiliyor, onları sulayabiliyor, oynayabiliyor. Büyükler etraftaki hamaklarda, hindistan cevizi ağaçlarının gölgesinde dinlenirken, isteyenler pastel boya çalışması yapıp su bitkilerinin gölü karşısında resim yapabiliyor. İsterseniz gönüllüler yanınıza gelip size bilgi veriyor. İsterseniz tura katılıp daha fazla bilgi alabiliyorsunuz.

Fotoğraflarda görebileceğiniz "Tıraş fırçası" isimli ağaç çok güzeldi. Ağaç üzerinde hiç bir şey yok, sadece kuru dallar, ucunda da tıraş fırçası. Bunu tamamlamak icin Bay rum agacının yapraklarından yararlanabilirsiniz. Bu ağaçtan erkekler için after shave yapılıp Karayip adalarında turistik eşya olarak satılıyormuş.

Peyzaj mimarları ve çocuklar için ilginç yerlerden biriydi Naples Botanik Bahçesi. Fotoğraflar sayesinde bu ilginç yere tanık olabilirsiniz...

comments powered by Disqus