PEYZAJ MIMARLARI IÇIN KUŞLARI ÇEKEN BITKI ÖNERILERI

Peyzaj mimarları için kuşları çeken bitki önerileri Görseli

Peyzaj mimarları için kuşları çeken bitki önerileri:

Kuşları çekmek için en iyi plan; yemek, su ve yuva yapacak ortam gibi kuşların ihtiyacı olan özellikleri sağlamakdır. Tüm bunlar yemlik, kuş havuzları, hazır yuva kutular gibi donatı elemanları ile sağlansa da aslında doğru seçilen bitki türleri, kuşları çekmek için tek başına yeterlidir. Peyzaj mimarları tarafından doğal yetişen bitki türlerinin seçilmesi bölgedeki kuşların daha kolay gelmesini sağlar. Ayrıca bitki türleri kadar kuş türlerini ve özelliklerini bilmek de önemlidir. Bazı kuş türleri tohum /çekirdek, bazıları bitkinin nektarını yerken bazıları da topraktaki ya da bitkilerin gövdesindeki solucan, kurt gibi böcekler ile beslenir. Aşağıda kuşlar için cazip gelen bitkilerin küçük bir listesi;

Tek yıllık ve iki yıllık çiçekler:

Alcea rosea, Calendula officinalis, Cirsium japonicum, Consolida ambigua, Cosmos bipinnatus, Cosmos sulphureus, Daucus carota, Dianthus barbatus, Helianthus debilis, Helianthus spp., Impatiens spp., Kochia spp., Lunaria annua, Nigella damascena, Oenothera biennis, Papaver spp., Petunia spp., Phlox spp., Salvia spp., Tagetes spp., Tithonia rotundifolia, Tropaeolum majus, Verbena spp., Xeranthemum spp, Zinnia spp.

Çok yıllık çiçekler:

Achillea spp., Aquilegia spp., Asclepias spp., Aster spp., Balsamorhiza sagittata, Coreopsis spp., Digitalis spp., Echinacea purpurea, Echinops ritro, Eupatorium spp., Gaillardia spp., Hemerocallis spp., Liatris spp., Monarda didyma, Penstemon barbatus, Rudbeckia spp, Scabiosa caucasica, Sedum spp., Solidago spp., Vernonia noveboracensis, Viola spp.

Sarmaşıklar ve yer örtücüler:

Campsis radicans, Cornus spp., Lonicera spp., Parthenocissus quinquefolia, Vitis spp.

Çalılar ve fundalar:

Cornus spp., Rosa spp., Rubus spp., Sambucus spp., Vaccinium spp.

Ağaçlar:

Abies spp., Acer spp., Crataegus spp., Ilex spp., Juniperus spp., Malus spp., Pinus spp., Prunus americana, Prunus spp., Quercus spp.

Ayrıca Peyzajadresim veritabanından ( http://www.peyzajadresim.com/search/ ) bu konuyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz...

comments powered by Disqus