PATATES BITKISI HAKKINDA BILMEDIĞINIZ 7 ŞEY!

Patates Bitkisi Hakkında Bilmediğiniz 7 Şey! Görseli
  • Patates bir Güney Amerika bitkisi. (Solanum tuberosum) 7000 yıl önce İnkalar tarafından keşfedilmiş. Avrupa'ya gelişi 16.yy., bizlere gelişi ise 200 yıl kadar önce. Tipik örneği vermek gerekirse Fatih Sultan Mehmet ya da Kanuni Sultan Süleyman hayatlarında hiç patates yememişler.
  • Başlarda Avrupa kıtasında domuzlara yediriliyormuş, daha sonra içerdiği besin değeri anlaşılıp buğday kadar çok tüketilmeye başlanmış. Avrupa'da din adamları patatese başlangıçta İncil'de geçmediği için hiç sıcak bakmamışlar.
  • Günümüzde kolay yetiştirilmesi, çevre dostu olması ve besleyiciliğiyle çok önem kazanmış bir sebze; hatta 2008 yılı BM tarafından Uluslararası Patates Yılı olarak ilan edilmiş.
  • 100 gr'ında 93 kalori mevcut. C vitamini zengini. Ayrıca B6 vitamini, bakır, potasyum, manganez, A vitamini, tiyamin, niyasin, folat, riboflavin, kalsiyum, çinko, fosfor, demir, magnezyum ve lif içeriyor. Kansere karşı önleyici olduğu söyleniyor.
  • Patlıcangillere mensup bir yıllık otsu bitki. Zayıf kök yapısına sahip. Çok kolay yetiştirilebiliyor; aşırı suya, gübreye ya da kimyasala ihtiyaç duymuyor. Bu yüzden gelecekte daha kalabalık bir dünyanın beslenme sorununa çözüm olacağı öngörülüyor.
  • Mısır, buğday ve pirinçle birlikte dünyadaki en önemli 4 tarım ürününden birisi. Dünyada neredeyse her yerde yetiştirilebiliyor. Hatta 1995 yılında Challenger uzay mekiğinde uzayda bile yetiştirildi.
  • Bob Dylan ünlü şarkısı ‘Blowing in the Wind’i balkonunda yetiştirdiği ve turnedeyken bir hastalığa yakalanıp ölen patatesleri için yazmış!

Bahçenizde daha fazla sebze - meyve isterseniz ise yenebilen bitkiler bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Ayrıca şu kaynaklar da ilginizi çekebilir: http://transitionculture.org/2009/07/06/5-amazing-things-you-never-knew-about-potatoes-plus-your-chance-to-win-a-potato/

http://www.environmentalgraffiti.com/green-living/7-interesting-facts-about-the-potato/923

comments powered by Disqus