KAKTÜS BAHÇELERI

Kaktüs Bahçeleri Görseli

Kaktüs Bahçeleri;

Bu hafta biraz kaktüslerle ilgilenelim dedik. Dikenlerine aşina olduğumuz bu ilginç oluşumların da herkes gibi kendilerine göre sebepleri varmış. Mesela suyu zaten güçlükle depoladıkları için, susuz hayvanlara kaptırmak istemeyerek dikenler geliştirmişler. Aslında bu dikenler de dönüşüme uğramış çiçek ya da yaprak tomurcuklarıymış.

Biraz daha biyolojik olarak bakacak olursak dikenler gövdelerdeki areollerden yani diken yastıklarından uzamakta. Sukulent(etli) bitkilerde ise bu diken yastıkları bulunmamakta. Konusu açılmışken hep karıştırmış olduğum sukulent ve kaktüs konusuna değinecek olursak, aslında kaktüsgiller, etli bitkiler(sukulent) grubunu oluşturan familyalardan biri. Sukulentlerin yaklaşık 30bin kadar türü varken, kaktüsgillerin 2 bin kadar türü var. Özetle tüm kaktüsgiller sukulent bitkilerdenken, tüm sukulent bitkiler kaktüs olmamakta. Yani üst küme sukulentler olmakta.

Kafamızı toplarlayalım derken biraz daha karıştırmamış olmayı umarak daha fazla kaktüs görmek isteyenleri Kaktüsler ve Diğer Sukulentler bölümümüze bekliyoruz.

Konuyla ilgili faydalandığımız kaynakları merak edenler ise, yine İlk Yazı blogumuzdaki kaynakları inceleyebilirler.

Kaktüs ve radyasyon ile ilgili yazımızı okumak için ise tıklayın: http://www.peyzajadresim.com/blog/posts/kaktus-ve-radyasyon/

comments powered by Disqus