FAYDALI BITKILER - ORGANIK MAVI ÇAY

Faydalı Bitkiler - Organik Mavi Çay Görseli

Bitki çaylarını sevenler için hoş bir öneri; organik mavi çay... Poşet çaylar yerine hazır bir şekilde dalını bardağınıza daldırıp keyifle içebiliyorsunuz.

http://www.organikbitkicayi.com/ sitesinden detaylı inceleyebileceğiniz gibi, kısa bilgileri "organik bitki çayı" nın bize aktardığı şekilde aşağıdan okuyabilirsiniz. Tabii ki tıbbi konularda her zaman doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

: : : MAVİ ÇAY'IN ÖZELLİKLERİ : : :

Sinir sistemindeki gerginliğin, grip ve nezlenin giderilmesinde, romatizmal, yorgunluk, kan dolaşımının düzenlenmesinde yüksek tansiyon, sinirsel baş ağrısı, iç huzursuzluk, uykuya geçememe hallerinde, sinir ve kalp güçlendirilmesinde, ağrı kesilmesi, sinüzit, idrar yolları enfeksiyonları, egzama yaraları, beyin tümörlerinde, akciğer ve kan kanserinde faydalıdır.

İçersinde 1.8 CINEOLE sebebiyle; antibakteriyel, antialerjik, sakinleştirici, enfeksiyon önleyici (ANTİRHİRİTİS), tansiyon düşürme (HYPOTENSIVE) özellikleri olan bir maddedir.

Genel olarak yirminin üzerinde antibakteriyel özellikli etkin madde içermektedir. Özellikle içerdiği CARYOPHYLLENE, STAPHT LOLOC ve de Akciğer ve kan kanserinin ilerlemesinde beyin tümörlerinin ilerlemesinde güçlü bir geciktirici ve durdurucu faydaları vardır.

İçerdiği GERENİOL maddesinin kansere karşı koruyucu ve tümör yok edici özelliği, özelliklerinden dolayı faydalıdır.

Sigarayı bırakmaya yardımcı olur !

MAVİ ÇAYIN HAZIRLANIŞI: Kullanacağınız fincan cam ve en fazla 100 cc olmalıdır. Bitkiyi fincana koymadan önce fincanı sıcak suyla içini ve dışını çalkalamak sureti ile ısıtınız. Daha sonra bitkiyi fincana koyup sıcak suyu (mümkünse kullanacağımız suyun PH 7 ve üzeri olsun) üzerine ilave ediniz. 1-2 dk.

Bitkiye müdahale etmeden öylece bırakınız.

Mavi renk meydana geldikten sonra rengin kalıcı olması bakımından bitkiyi fincandan alınız. Çayınız 2-3 dk. içinde içime hazır olur.2-3 dk içerisinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Kaynak: http://www.organikbitkicayi.com/

comments powered by Disqus