DOĞRU EKIM ALANININ SEÇIMI

Doğru Ekim Alanının Seçimi Görseli

Bitki dikiminde doğru ekim alanının seçimi:

Bahçenizin istek ve ihtiyaçlarına uygun en iyi ekim alanının seçimi hem emek hem de zaman tasarrufu elde ederek verimli bir bahçe, peyzaj hazırlamanıza ve keyifli zamanlar geçirmenize yardımcı olur.

Bunun için önemli olan bazı noktalar şunlardır;

  • Bahçenin büyüklüğü ekim alanından beklentinize, ihtiyaçlarınıza ve yetiştireceğiniz sebzenin cinsine göre sizin tercih ve isteklerinize göre belirlenir.
  • En önemli nokta güneş ışığıdır. Gölge altında kalan topraklarda yetişen bitkiler dışında bazı sebzeler gün boyunca en az 6 saat doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyar. Özellikle sabah saatlerinde alınan güneş ışığı çok önemlidir. Güneş alan her yer sebze bahçesi için kullanılabilir.
  • Ekim alanlarının üzerine ağaçlar dışında gölge oluşturan bitkiler temizlenmelidir.
  • Bahçe şekli sebze yataklarının güneş alabileceği şekilde ve gölge durumu da göz önünde bulundurularak istenildiği gibi şekillendirilebilir.
  • Bahçenize giren rüzgarın hangi yönden estiğinin bilinmesi önemli bir konudur. Hafif esen rüzgarların faydası olmasına karşılık sık aralıklarla ve şiddetli esen rüzgarlar sebzelere zarar vermektedir. Bu nedenle bu alanlarda rüzgar kırıcılar kullanılmalıdır.
  • Her toprağın drenajı farklı olduğu içi ekim yapılacak alandaki toprak türü doğru tespit edilmelidir. Kumlu, kil ve kumla karışık toprakların drenajları oldukça iyidir. Çok ıslak toprak sorunu olan yerlerde çalışmak zorunda kalınırsa drenaj hendekleri veya toprak altı boru sistemi kullanılarak sorun çözülebilir.
  • Ekim alanının bahçedeki konumu önemli diğer bir noktadır. Bakım işlemleri açısından eve yakın olması, sulama işlemleri açısından çeşmeye yakın olması, kontrolünün kolaylığı açısından evin pencerelerinden görünür olması gerekmektedir. Ayrıca sadece kontrol amacının dışında görsel olarak da haz vererek yaptığınız işten zevk almanızı sağlar.

Kaynaklar : “Sebze yetiştiricisinin el kitabı”, Edward C. Smith, Bilge Kültür Sanat, İstanbul 2010

http://gardenvine.files.wordpress.com/2011/08/jadaugustgarden.jpg

http://shawnacoronado.com/wp-content/uploads/2014/01/Shade-Garden-Design-Vegetable-Colorblocking.jpg

http://www.newhomesrule.com/wp-content/uploads//vegetable-garden-plants-l58fx7lc.jpg

http://homegardenair.com/wp-content/uploads/2014/01/herb-garden.jpg

http://lunar.thegamez.net/gardenidea/small-vegetable-garden-ideas/our-vegetable-garden-project-vegetable-garden-design-ideas-900x600.jpg

http://homegardenair.com/planting-fruits-and-vegetables-in-your-own-vegetable-garden/container-vegetable-garden/#image-1

comments powered by Disqus