BITKILERIN PLANLANMASI

Bitkilerin Planlanması Görseli

Bitkilerin Planlanması

Bahçeniz büyüklüğüne ve şekline göre uygun bitkilerin kullanarak bitkilendirme yapılması gerekmektedir.

Bitkilerin Seçimi

Başlangıç olarak sadece tanıdığınız bitkileri kullanın. Fidanlık veya bahçecilik merkezinde bu bitkilerin verdikleri “duyguya” bakın. Böyle yapmanız kullanacağınız malzemeleri sınırlayabilir fakat çok çeşitli bitkilerin kullanımı bahçenizde karmaşaya neden olabileceği gibi yapmak istediğiniz düzenlemeden de uzaklaşmanıza yol açarak sizi mutlu etmeyen bir sonuca ulaşmanıza neden olur. Bundan sonraki adım doğru bitkileri sınıflandırmaktır.

Öne Çıkan Bitkiler

Öncelikle bahçenizde mutlaka olmasını istediğiniz öncelikli ve ana bitkilerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Bu komposizyonu yaparken bahçenizin ve evinizin mimari yapısını göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır. Örneğin; çok yıllık bitkilerin olduğu bir bölüme şekil olarak sarkık formlu olan bitkileri tercih edebilirsiniz.

Temel Bitkiler

Bundan sonraki aşama temel bitkilerin seçimidir. Bu aşamada ilk olarak bahçenizin tasarımını güçlendirici, gerektiği yerlerde ise koruyucu ve perdeleme görevi görmesi amacıyla herdem yeşil bitkiler tercih edilmelidir. Bitkilerin ekim aralıkları ayarlanırken bitkilerin ekildiği zamanki boyutları yerine 5 yıl sonraki boyutları düşünülerek ekilmeli. Büyümeleri uzun zaman alan çalıların ve aralarında boşluk kalan bitkileri aralarına örtücü bitkiler kullanılabilir.

Dekoratif Yer Örtücü Bitkiler

Temel bitkilerin seçim aşamasından sonra, bitki şemasını oluştururken yapmak istediğiniz tarzı düşünerek mevsimlik dekoratif bitkiler seçilebilir. Çalıları bahçenizin büyüklüğüne ve düzenlenen kısmın ölçülerine uygun şekilde gruplayın. Tek bitki kullanımından kaçının. Bitkilerin arkasında temel bitkileri ve çitin yükseliklerini düşünün. Aksi takdirde temel bitkilerin görsel etkilerini yok etmeniz söz konusu olacaktır.

Sevimli Bitkiler

Son aşama ise sevimli bitkilerin seçimidir. Lavanta ve hebe gibi ufak çalı türleri kullanılabilir. Çok küçük boyutlarda çalışmak zorunda kalmadığınız sürece seçeceğiniz bu bitkiler de etrafındaki bitkilere uygun kümeler halinde dikilmelidir.

Son olarak da lale ve iris gibi soğanlı bitkiler tercih edilebilir.

Kaynaklar : “Küçük Bahçe / Küçük Mekanlar İçin Parlak Fikirler”, John Brookes , Alfa Yayıncılık, 2009

http://www.resimrehberi.com/files/file/bahce-bitkileri.jpg

http://www.ankarabahceduzenleme.com/wp-content/uploads/2013/12/bahce-duzenlemeleri-1.jpg

http://acidershaneleri.com.tr/userfiles/bahce(1).jpg

http://housetohome.media.ipcdigital.co.uk/96/00000d1bb/e7c6_orh550w550/garden-plants3.jpg

http://www.gardenonaroll.co.uk/wp-content/uploads/2010/03/low-main-059.jpg

http://ninjacam.com/wp-content/uploads/2014/06/a-focus-on-foliage-share-your-story-plants-for-rock-gardens-exterior-images-rock-garden-ideas.JPG

http://www.evbahce.com.tr/images/stories/yarisma/02-2012/1/subat-2012-yarisma-resim-2.jpg

comments powered by Disqus