BITKILERDE SULAMANIN ÖNEMI

Bitkilerde Sulamanın Önemi Görseli

Bitkilerde Sulamanın Önemi

Peyzaj çalışmalarında sulama yapılırken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir konu su tasarrufudur. Eski köylerde bulunan yağmur suyu sarnıçları buna bir örnektir. Şimdiki zamanda insanlar bunlarla uğraşmak yerine bu sarnıcın kat kat misli maliyetle kuyu açıp kolayına kaçmaktadır. Oysa ki yağmur suyu sarnıcı veya evdeki mutfakta akan sular biriktirilerek bahçenizin su ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Mutfaklardan gelen suyun deterjansız olmasına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Sulama esnasında az su kullanmak için de bazı önlemler alınabilir; Toprağı iyi hazırlamak ve bitkilerin dip kısımlarını örtmek gibi. Bu işlem sulama yapıldıktan sonra suyun buharlaşmasını önleyerek toprağın nemli kalmasını sağlar.

Gelelim Bitkilerin Sulanmasına;

  • Sulama sıklığı ile sulama saati sadece toprağın kurumasına göre değil, ne derece rüzgar ve güneş aldığına göre, yazın serin ya da sıcak olma durumuna, toprağın özelliğine ve yetiştirile bitkiye göre değişir.
  • Sebze bahçeleri genelde ilkbahar sonu ve yaz boyunca sulanır. İlkbahar ve sonbahar aylarında sabah erken saatlerde, yaz aylarında ise akşam güneş battıktan sonra ya da sabah güneş doğmadan önce yapılır.
  • Genellikle insanlar sulama yaparken toprağın sadece dip kısımlarını ıslatarak sulama yaptıklarını sanırlar. Oysa ki suyun toprağın alt kısımlarına inerek bitkinin köklerine ulaşması gerekmektedir. Böylelikle bitki köklerini beslenerek büyümeye sağlanabilsin.
  • Bu nedenle sulama yoğun ama aralıklarla yapılmalıdır. Bitkinin dip kısımları örtülmeli ve toprağın nemli kalmasın sağlanmalıdır.
  • Yeni dikilmiş küçük fidelerin toprağı kurumadan sık sık sulanmalıdır. Sulama esnasında köklerin sarsılmamasına özen gösterilmeli bu yüzden de sulama işlemi yavaş ve özenle yapılmalıdır.
  • Sulama çeşidi olarak damla sulama ya da otomatik sulama kullanılabilir.
  • Damla sulamanın kurulumu ve kullanımı kolaydır. Sebze ve meyve bahçelerinde kullanımı önerilir. Sebzelerin dip kısımlarına bitkinin isteğine göre yoğunluğu ayarlanarak uygulanabilir. Damla sulama tazyikli su vermediği için bitki köklerini de sarsmaz.
  • Otomatik sulama karşılaşılan en büyük sorun kireçlenmedir. Bitki diplerindeki musluklar sık sık kontrol edilmelidir. Fark edilmeyen kireçlenme sonucu bitkilerinizi suladığınızı sanabilirsiniz. Bunu önlemek için su çıkı musluklarına bitkilere zarar vermeyecek çözeltiler kullanabilirsiniz. Sulama haznelerine biyolojik gübre ilave ederek de bitkinizi besleyebilirsiniz.

Kaynaklar : "Organik Bahçe", "Yeni Başlayanlar için Sebze Bahçesi", Gülnar Onay, İnkılap Yayınları, İstanbul, 2011

http://badgermountainirrigation.com/siteimages/irrigation-systems-monroe-ny.jpg

http://www.kovamred.ro/wp-content/uploads/2012/04/irigatie-prin-picurare.jpg

http://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/e6/0e/49/e60e49e25c9fed35fec116268569274e.jpg

http://hekimogludamlasulama.com/resimler/sulama1.jpg

http://www.cansuyusulama.com/DesktopModules/FotoBuyutec/images/492/damlaUyg7.jpg

http://www.bahcesulama.com/image010.jpg

http://www.bitkipark.com/upload/plant-drip.jpg

comments powered by Disqus