BAHÇE TASARIMINDA RENK SEÇIMI

Bahçe Tasarımında Renk Seçimi Görseli

Bahçe ve peyzaj çalışmalarında renk seçimi:

  • Bahçe tasarımında ses ve koku gibi renkte güçlü bir etkiye sahiptir. Renk seçimi yapılırken bahçenizin konumu, güneşli kalma durumu, kullanılan yapı malzemeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Hatta evin içinde kullanılan renklerde düşünülerek renk seçimi yapılırsa evin içinden bakıldığı zaman sanki bahçeyle evin içi bir bütünmüş hissi uyandırır.
  • Renk seçiminde diğer önemli nokta ise bahçenin ne şekilde tasarlanmak istenildiğine karar verilmesi ve bu doğrultuda seçimler yapılmasıdır. Bu nedenle duvarlarda ve zeminde kullanılan döşeme malzemelerinden mobilya ve bitkilere kadar kullanılan her öğe yan yana duracağından dolayı bir bütün olarak düşünülmelidir.
  • Bahçenin ne tür bir amaca hizmet edeceğine karar verilmelidir. Örneğin hareketli bir bahçe olarak tasarlanacaksa sıcak renkler sarılar, kırmızılar, turuncular kullanılmalıdır. Fakat daha dingin, sakinlik hissi veren bir bahçe olarak düşünülüyorsa pastel ya da soğuk renkler tercih edilmelidir.
  • Işığın bahçenize olan etkisini hesaba katmanız gerekmektedir. Renklerin günün farklı saatlerinde ışığında etkisiyle mekanın algılanmasında uyandırdıkları etkiler farklıdır. Açık renkler ışığı yansıttıkları için solgun sabah ve akşam ışığında aydınlık ve yumuşak bir etki oluştururlar fakat ışığın güçlü olduğu öğlen saatlerinde soluk görünürler. Bunun aksine koyu renkler ışığı absorbe ettikleri için öğle saatlerinde güzel görünmelerine karşılık sabah ve akşam saatlerinde ilgi çekici olmayabilirler.
  • Bahçe tasarımı yapılırken ışık ve gölge etkileri de göz önünde bulundurularak çok hoş tasarımlar ortaya çıkartılabilir. Bir havuzun arkasındaki duvarın hafifçe renklendirilmiş olması, bitkilerin gölgelerine güzellik katmaktadır.
  • Tasarım aşamasında bitkiler sadece yeşil olarak göz önünde bulundurulmamalıdır. Çeşitli renk tonları kullanılarak oluşturulacak bir harmoniyle bahçenizde çok güzel bir uyum yakalamanız mümkün olacaktır.
  • Ayrıca seçilecek bitki çeşitlerinde çiçeklenme zamanları bilinmelidir ki aralarında uyum olan bitki çeşitleri seçilebilsin ve bütün bir yıl bahçenizden en iyi şekilde yararlanabilin.

Kaynak : “Küçük Bahçe / Küçük Mekanlar İçin Parlak Fikirler”, John Brookes , Alfa Yayıncılık, 2009

http://brookskolbllc.files.wordpress.com/2012/10/fall-colors-pikes-peak-2012.jpg?w=810&h=596

http://www.wallpaperup.com/uploads/wallpapers/2013/05/12/84791/1a31017427baa65a498b2523d345b86b.jpg

http://idlidosaphotoblog.files.wordpress.com/2008/06/img_5101-copy.jpg

http://wallpaperest.com/wallpapers/full-color-flowers-summer-garden_121748.jpg

http://www.lowes.com/creative-ideas/images/2011_06/Hot-Color-Garden-100655161-05.jpg

http://www.architectoo.com/wp-content/uploads/2013/12/decoration-ideas-garden-landscape-design-exciting-home-garden-ideas-with-various-kind-plants-and-colorful-flowers-fascinating-home-garden-design-ideas-for-pretty-home-view.jpg

http://www.pastelpatterns.com/wp-content/uploads/innovative-flower-garden-ideas.jpg

comments powered by Disqus